הרשמה למוסדות הרשת

חג הסיגד בצביה ירושלים

   מאת:    תאריך:   05/11/2013   צפיות:  

חגיגה משותפת של תלמידות האולפנא יחד עם עולות חדשות מאתיופיה

בשנת הלימודים תשע"ב פתחה האולפנא את ליבה ואת שעריה לפרויקט חשוב ומאתגר. כיתת אולפן לבנות עולות חדשות מאתיופיה. בתחילה הגיעו שמונה בנות, חודש בלבד אחרי עלייתן ארצה. ללא אוצר מילים מלבד המילה "שלום", בלי שום היכרות עם מנהגי המקום.
ומקבוצה מסוגרת ומכונסת בעצמה הן החלו להיפתח, החלו לשוחח ולהתחכך בבנות האולפנא. תוך זמן קצר הכירו את ה-א'ב', למדו קרוא וכתוב, רכשו אוצר מילים רחב ושימושי, וגילו עולם של מושגים נרחבים ביהדות.
שנתיים חלפו מאז, הכיתה הפכה לחלק בלתי נפרד מנוף האולפנה.

השנה, ביום ד' כו' בחשון- התכנסנו בנות האולפנא, לחגוג עם בנות האולפן ועם תלמידותינו- בנות המשפחות הוותיקות מאתיופיה- את חג הסיגד.

50 יום לאחר יום הכיפורים, בכט' חשון, מציינים היהודים יוצאי אתיופיה את "חג הסיגד". שמו של החג בא מהמילה סגידה, שזוהי מילה שמית שמשמעותה היא להשתחוות, במקרה הזה להשתחוות לה'. החג נקרא גם מהללה, שמשמעו הוא תחנון ובקשת מחילה.
בסיגד מציינים את מתן תורה כיסוד הברית עם ה'.
בסיגד מציינים את חידוש הברית עם ה'.
בסיגד ביטאו בני הקהילה את כיסופיהם וכמיהתם לציון.

את ההשראה לחג שאבו ביתא ישראל מספר נחמיה- "ויפתח עזרא הספר לעיני כל העם כי מעל כל העם היה וכפתחו עמדו כל העם. ויברך עזרא את ה' האלוקים הגדול ויענו כולם אמן ואמן במועל ידיהם ויקדו וישתחוו לה' אפיים ארצה" ( נחמיה, ח', ה'-ו' )
בעבר, כשבני הקהילה חיו באתיופיה, החג החל בשעות הבוקר כיום צום, והציבור היה עולה אל הר הסמוך לכפר. בראש השיירה צעדו הקייסים, נושאים בידיהם את ספר "האורית" (ספר התורה), שבו כתובות התפילות בשפת "הגעז" (אתיופית עתיקה). הכוהנים קראו בספר התורה בעיקר בפרשות מעמד הר סיני והתפללו לשלום הקהילה, לבניית בית המקדש ולקיבוץ גלויות בירושלים.
בשנים אלו, לאחר שהקהילה זכתה ועלתה ארצה, מתכנסת העדה כולה בחג הסיגד בארמון הנציב. שם, למול מקום המקדש, מדי שנה נערכות תפילות המבטאות הן חזרה בתשובה כנה ובקשת רחמים וסליחה, והן כמיהה ואהבה לירושלים הבנויה.
כט' חשון חל השנה בשבת לכן הוקדם החג ליום חמישי, כז' חשון. באולפנה נערך הטקס ביום שקדם לכך, יום רביעי כו' חשון.
בנות האולפן הכינו תערוכה המציגה את חיי הקהילה באתיופיה ובה הציגו פריטים שונים שמשפחותיהן הביאו מהכפרים. הן הגיעו בבגד המסורתי, והופיעו בריקוד לפני בנות האולפנא.
לאחר מכן בשיחה מרתקת, שמעו בנות האולפנא את סיפור עלייתו של הרב שרון שלום שעלה ארצה בגיל ילדות ועתה הוא מכהן כרב בית כנסת אשכנזי "קודשי ישראל" של ניצולי השואה.

הסיגד בצביה ירושליםהסיגד בצביה ירושליםהסיגד בצביה ירושליםהסיגד בצביה ירושליםהסיגד בצביה ירושלים

כתבות נוספות

    צביה ירושלים       הסיגד    אולפן    הרבשרון