הרשמה למוסדות הרשת

נקודות לדיון על כל פרשות השבוע

   מאת:    תאריך:   02/10/2013   צפיות:  

מספר נקודות לדיון על כל פרשת השבוע והחגים

שאלות לעיון ודיון על פרשיות השבוע

פרשת בראשית

טוב מאוד? - בתום ששת ימי הבריאה אלוקים מסתכל על מעשה ידיו ומסכם בסיפוק - "וירא אלוקים את כל אשר עשה והנה טוב מאוד" (א,לא). קצת מפתיע, לא? כשאנחנו מסתכלים על העולם שלפנינו, מה שנגלה לעינינו רחוק מאוד מלהיות מושלם. מלחמות ואסונות, מחלות וסכסוכים, ייסורים וסבל. אני מכיר כמה אנשים שהיו נותנים לעולם הזה מספיק בקושי... ממה נובע הפער ומי אחראי לו? מתי וכיצד זה אמור להשתנות?

שבת - "ויברך אלוקים את יום השביעי ויקדש אותו" (ב,ג) - "שבת היא דבר גאוני", אמר לי פעם מישהו, "אם היא לא היתה כתובה בתורה - היה צריך להמציא אותה". אלא שלא כולם מרגישים ככה. יש כאלו שעבורם זהו יום מעיק של הגבלות ואיסורים ("אוף, מתי כבר יוצאת שבת?! אין פייסבוק, אין סלולארי ואפילו לנסוע לעשות שופינג עם חברות אי אפשר..."). מהי שבת בשבילך? מה היא נותנת לך?

הנחש - "והנחש היה ערום...ויאמר אל האישה" (ג,א). אילו טכניקות פיתוי ושכנוע אתם מזהים אצל הנחש הקדמוני? מה מתוך זה מצלצל לכם מוכר בהתמודדויות שלכם? האם יש עוד קווי דמיון בין החטא הראשון בהיסטוריה לבין נפילות שלנו היום?

לבוש - "ויעש ה' אלוקים לאדם ולאשתו כתנות עור וילבישם" (ג,כא). "הבגד עושה את האדם", אומר הפתגם, ובאמת בגדים, עבורינו, הם כבר מזמן לא משהו שנועד רק לשמור מפגעי מזג האוויר. תעשיית האופנה היא אחת החזקות בעולם, ובני אדם משקיעים זמן למכביר וסכומי עתק רק כדי להיראות טוב ולהופיע בפומבי בצורה מרשימה.

מה המקום שהלבוש תופס בחיים שלך? מה היחס בין איך שאת/ה מתלבש/ת לאיך שאתה מבפנים?
עד כמה השיפוט שלך כלפי אנשים תלוי בהופעה החיצונית שלהם?

- לזוגות נשואים

א. "לא טוב היות האדם לבדו. אעשה לו עזר כנגדו" (ב,יח). באילו תחומים בחיים אתם 'עזר' אחד לשני, ובאילו תחומים אתם 'כנגדו'? (נקודה למחשבה - האם הניגודים ביניכם הם דברים שאין ברירה אלא ללמוד איך 'להסתדר' איתם, או שאתם מסוגלים לראות בהם מקור להפריה הדדית ואיזון בתוך הבית?).

ב. "על כן יעזוב איש את אביו ואת אימו ודבק באשתו" (ב,כד). עד כמה התנהגויות שלכם הם תולדה של מה שראיתם/הורגלתם בבית ההורים? אילו דברים מתוך מה שראיתם תרצו לאמץ ומה תעדיפו לעשות אחרת?

___________________________________________________

פרשת נֹח

תיקון וחורבן - "ואני הנני מביא את המבול...לשחת כל בשר" (ו,יז). קרה לכם פעם שעמדתם מתוסכלים מול מציאות תקועה ובעייתית והדבר שהכי התחשק לכם באותו רגע היה 'להביא מבול', להרוס הכול, ולהתחיל מחדש? באילו מקרים בחיים הפתרון המתבקש הוא 'לעשות ריסֶט', לזרוק הכול ולהתחיל שוב ממקום אחר, ומתי ניתן לתקן את המציאות שלפנינו? (תחומים בחיים שכדאי לבחון אותם בהקשר הזה - זוגיות, חינוך ילדים, יחסי אנוש, פרוייקט בעבודה).

מהות האדם - "כי יצר לב האדם רע מנעוריו" (ח,כא). האם לדעתכם האדם מטבעו הוא טוב או רע?
כיצד הייתם מדרגים את גורמי ההשפעה בעיצוב נפשו של האדם (האופי הבסיסי, ההורים, המשפחה, החברים, בית הספר, החברה)? מה הגורמים שהשפיעו עליך יותר מכל?

משפחה - פרו ורבו ומילאו את הארץ" (ט,א). מה לדעתכם הטעם של המצווה הזו? מה העניין שיהיו עוד ועוד אנשים?
נסו לדמיין רגע את המשפחה העתידית שלכם. האם הייתם רוצים משפחה גדולה? מה היתרונות והחסרונות של משפחה כזו?

התאבדות - "ואך את דמכם לנפשותיכם אדרוש" (ט,ה) - רש"י: אף השופך דם עצמו.

לאחרונה דווח בתקשורת על מספר מקרים של אנשים ידועים שהתאבדו. איך לדעתכם החברה מתייחסת לאדם ששם קץ לחייו? האם אתם מסכימים עם היחס הזה? האם יחס שכזה מגביר או מפחית את הסיכוי שעוד אנשים ילכו בעקבותיו?
מה הייתם אומרים לחבר שמתוודה בפניכם שרע לו והוא לא רואה עוד טעם בחייו?

התמכרות - "ויחל נוח איש האדמה וייטע כרם" (ט,כ) - הדבר הראשון שהתורה מספרת שעשה נח מיד אחרי המבול הוא לנטוע כרם, ומיד בפס' הבא "וישת מן היין וישכר ויתגל תוך אוהלו". האם ייתכן שיש קשר בין האירועים?
מה מביא אדם להתמכר לחומר כלשהו או לתת לצורך גופני/נפשי מסויים להשתלט עליו?
(סיגריות, אלכוהול, אינטרנט, הימורים, אכילה, כסיסת ציפורניים, והרשימה עוד ארוכה...). ושאלת מיליון הדולר - האם יש דרך לצאת מזה?

חטא המגדל - "ויאמרו הבה נבנה לנו עיר ומגדל וראשו בשמים ונעשה לנו שם פן נפוץ על פני כל הארץ" (יא,ד). מה לא בסדר במה שעשו אותם האנשים? כיצד העונש שקיבלו (ה' בלל את שפתם ופיזרם בכל הארץ) קשור לחטא שלהם?

___________________________________________________

פרשת לך-לך

מחיר האמונה - ויאמר ה' אל אברהם לך-לך מארצך וממולדתך ומבית אביך" (יב,א) – עד כמה תהיה מוכן ללכת רחוק ואיזה מחיר תסכים לשלם עבור דבר שאתה מאמין בו - לעזוב את מולדתך ולצאת לשליחות בארץ אחרת? להיפרד ממשפחתך לתקופה ממושכת? לוותר על נוחות כלכלית ועל מעמד בחברה?

גלות - "לך-לך... אל הארץ אשר אראך" (יב,א) - רובו של עם ישראל עדיין מתגורר בחוץ לארץ וישנם ישראלים רבים היורדים מן הארץ בכל שנה. כיצד ניתן להבין זאת אחרי כל מה שסבלנו בגלות באלפיים השנים האחרונות ולאור האנטישמיות המרימה ראש גם בימים אלו? באילו דרכים נִיתַן לעודד עליה לארץ?

הגויים ואנחנו - "ונברכו בך כל משפחות האדמה" (יב,ג) – במה יוכל עם ישראל להיות לברכה לעמים האחרים? מדוע כל כך שונאים אותנו? מה צריכה להיות מדיניות ממשלת ישראל כלפי מדינות לא מוסריות הפוגעות בזכויות האדם של אזרחיהן (למשל, סין) - האם עלינו להטיל עליהן חרם כלכלי ולהימנע מכל שיתוף פעולה איתן , על אף המחיר שנשלם על זה (נסו להיזכר לרגע על כמה מהמוצרים בבית שלכם כתוב 'MAID IN CHAINA' וגם היכן התקיימה האולימפיאדה האחרונה) או שבמצבינו הנוכחי עלינו להשאיר את הצעדים הללו למדינות חזקות ומבוססות יותר?

יופי - "הנה נא ידעתי כי אישה יפת מראה את" (יב,יא) – האם יופי הוא דבר חיובי או שלילי? מצד אחד הפסוק קובע "שקר החן והבל היופי" (משלי לא,ל), אך מצד שני התורה טורחת לציין את יופיין של אמותינו שרה, רבקה ורחל, ובבית המקדש הושקע מאמץ אדיר וכסף רב להפוך אותו לאחד המקומות היפים בעולם.

שקר - "אמרי נא אחותי את" (יב,יג) – א. התורה אינה רק אוסרת לשקר אלא קובעת "מדבר שקר תרחק" (שמות כג,ז). מה מיוחד בשקר שמחייב הרחקה מיוחדת, מה שלא מצינו באף מצווה אחרת? ב. ולמרות כל זאת אברהם משקר למצרים במצח נחושה כדי להציל את עצמו. מה לדעתכם נחשב לסיבה מוצדקת לשנות מן האמת ולהוציא מן הפה דבר שקר?

שבוי - "וישמע אברהם כי נשבה אחיו וירק את חניכיו ילידי ביתו...וירדוף עד דן" (יד,יד) – עד כמה לעשות למען אח הנמצא בצרה או בשבי? האם גם כאשר הדבר עלול לפגוע בי ואף לסכן את חיי? כיצד מדינת ישראל צריכה לפעול כאשר אחד מבניה נמצא בשבי האויב?

___________________________________________________

פרשת וירא

היחס לזולת - "וַיִּשָּׂא עֵינָיו וַיַּרְא וְהִנֵּה שְׁלשָׁה אֲנָשִׁים נִצָּבִים עָלָיו וַיַּרְא וַיָּרָץ לִקְרָאתָם מִפֶּתַח הָאֹהֶל וַיִּשְׁתַּחוּ אָרְצָה" (יח,ב) – מה היית מוכן לעשות עבור אדם שאינך מכיר היטב והוא מבקש את עזרתך? להלוות לו כסף (כמה?), להשאיל לו ספר/ בגד/מכונית/דירה לשבת? איפה עובר הגבול בין הרצון לעזור ולסייע לכל מי שנמצא במצוקה לבין חובת הזהירות מאנשים לא הגונים? מבין כל הפונים אלינו בבקשת צדקה האם יש דרך לזהות מי רמאי ומי נזקק באמת?

אשמת סדום - "זַעֲקַת סְדֹם וַעֲמֹרָה כִּי רָבָּה וְחַטָּאתָם כִּי כָבְדָה מְאֹד" (יח,כ) – מה הטענה הגדולה כלפי סדום עד לכדי רצון למחוק את העיר הזה מעל פני האדמה, דבר שלא היה כמותו מאז המבול. הרי עדיין לא ניתנה התורה, מנין להם לדעת מה מותר ומה אסור? האם המצפון האנושי הוא כוח מספיק חזק ומחייב כדי לקבוע כיצד יש להתנהג? אם כן, מה באה להוסיף עליו התורה?

צדיקים בסדום - אוּלַי יֵשׁ חֲמִשִּׁים צַדִּיקִם בְּתוֹךְ הָעִיר" (יח,כד) – א. איך ייתכן שבעיר שלימה לא יימצאו אפילו כמה צדיקים? מה גורם לאנשים רבים כל כך להתנהג באותה הצורה מבלי שאף אחד יפצה פה? האם אתם מכירים מהחיים דוגמאות לתופעה הזו? ב. ונניח שהיו שם צדיקים, מה כבר יכול לעשות צדיק הנמצא בסדום? (אתה מסוגל לדמיין את עצמך בסיטואציה כזו? מה היית עושה?) האם אדם אחד מסוגל להשפיע על התנהגותה של עיר שלימה? אילו תכונות ומה הגישה שצריך שתהיה לאדם כזה?

הפנים לעומת החוץ - "הִנֵּה נָא לִי שְׁתֵּי בָנוֹת... אוֹצִיאָה נָּא אֶתְהֶן אֲלֵיכֶם וַעֲשׂוּ לָהֶן כַּטּוֹב בְּעֵינֵיכֶם רַק לָאֲנָשִׁים הָאֵל אַל תַּעֲשׂוּ דָבָר" (יט,ח) – כיצד ייתכן שאדם מוכן להפקיר את בנותיו כדי להציל אנשים זרים? האם פגשתם תופעה של אדם שמשקיע את הנשמה לטובת אנשים זרים, ודווקא בתוך הבית, עם הקרובים אליו ביותר, אינו מתנהג כראוי? איך אפשר להבין את זה?

___________________________________________________

פרשת חיי שרה

קברים - "וְאַחֲרֵי כֵן קָבַר אַבְרָהָם אֶת שָׂרָה אִשְׁתּוֹ אֶל מְעָרַת שְׂדֵה הַמַּכְפֵּלָה" (כג,יט) - קברים היו מאז ומעולם מוקד משיכה ועלייה לרגל לרבים. עד היום בדתות רבות ובמקומות שונים בעולם באים המונים להתפלל, לבקש ולהקריב קורבן, במקום משכנם של המתים. מה עומד מאחורי התופעה? מה יחס היהדות אליה? אל מי בדיוק פונים וממי מבקשים על הקבר? מה הסיבה שדווקא מקום קבורתו של המנהיג הגדול מכולם, משה רבינו, נסתר מאיתנו ("ולא ידע איש את קבורתו עד היום הזה" (דברים לד,ו))?

היכרויות - "כִּי אֶל אַרְצִי וְאֶל מוֹלַדְתִּי תֵּלֵךְ וְלָקַחְתָּ אִשָּׁה לִבְנִי לְיִצְחָק" (כד,ד). אברהם שולח את אליעזר עבדו למצוא אישה לבנו יצחק. מה דעתכם על השיטה הזו למציאת בן/בת זוג? האם אתם מסוגלים גם לראות בה יתרונות לעומת השיטות המקובלות כיום?

אליעזר מְאַתֵר את הכלה על ידי בחינת טוּב ליבה ומוצאה המשפחתי. איפה היית ממקם את שני הקריטריונים האלו בתוך רשימת החיפוש המקובלת היום? מהם ארבעת הדברים החשובים ביותר שצריך לדעתך לחפש אחריהם בבן/בת הזוג?

ישראל והעולם הערבי - "וַיָּמָת אַבְרָהָם בְּשֵׂיבָה טוֹבָה...וַיִּקְבְּרוּ אֹתוֹ יִצְחָק וְיִשְׁמָעֵאל בָּנָיו" (כה,ח-ט). היחסים בין עם ישראל לבין העולם הערבי, צאצאיו של ישמעאל, נמצאים בדורות האחרונים במשבר מתמשך. האם יש דברים המשותפים לנו ולהם ומאחדים אותנו לעומת העולם הנוצרי או תרבות המזרח? מהו לדעתכם מוקד הסכסוך – ויכוח טריטוריאלי, מלחמה דתית, משהו אחר? האם אתם רואים תקווה שיום אחד יהיה שלום אמיתי בין הצדדים?

___________________________________________________

פרשת תולדות

אחים שונים - "וַיִּגְדְּלוּ הַנְּעָרִים וַיְהִי עֵשָׂו אִישׁ יֹדֵעַ צַיִד אִישׁ שָׂדֶה וְיַעֲקֹב אִישׁ תָּם ישֵׁב אֹהָלִים" (כה,כז) – איך קורה שבמשפחה אחת גדלים שני ילדים (ועוד תאומים!) שונים כל כך זה מזה? האם אתם מכירים תופעות כאלו מן החיים?
כיצד להורים צדיקים כמו יצחק ורבקה יוצא בן רשע כמו עשיו? איך קורה שבמשפחה דתית פתאום בן אחת סר מן הדרך? מי 'אשם' בזה? למה יצחק אהב יותר את עשיו ואילו רבקה את יעקב?

הבכורה - "מִכְרָה כַיּוֹם אֶת בְּכֹרָתְךָ לִי" (כה,לא). מה הייתה משמעות הבכורה בימים ההם? למה היה חשוב ליעקב לקנות אותה? (האם מה שעניין אותו היה לקבל כפליים בירושה?). חוץ מזה, האם בכורה זה דבר שאפשר בכלל 'לקנות' אותו?

- נקודה למחשבה – שימו לב שלאורך כל ספר בראשית, הבכור נדחה ואת התפקיד המרכזי תופס דווקא הבן הצעיר יותר (קין והבל, ישמעאל ויצחק, עשיו ויעקב, ראובן ויהודה, אפרים ומנשה). מה משמעות הדבר?

שקרים - "תִּתֵּן אֱמֶת לְיַעֲקֹב" (מיכה ז,כ) – כיצד מסוגל "יעקב איש תם" לשקר לאביו, להתחזות לאחיו, ולקחת ממנו במרמה את הברכה? האם בחיים יש לדבוק באמת בכל מצב או שיש מקרים בהם ניתן לשנות מן האמת ולשקר? מה הסיכון בדרך הזו ומה המחיר שלה? (נקודה למחשבה: האם יש קשר בין מעשהו של יעקב למה שקרה בהמשך חייו כששהה אצל לבן שרימה אותו במשך עשרים שנה בנישואיו ובמשכורתו שוב ושוב?).

"גניבת" הברכות - האם יצחק לא הכיר ברשעותו של עשיו? האם ייתכן שידע בדיוק את אופיו של עשיו אך הייתה לו סיבה מיוחדת מדוע לקרב דווקא אותו? למה רבקה ויצחק פשוט לא מדברים ביניהם על הבנים ועל השאלה למי נכון להעניק את ברכת הבכורה, והיא צריכה לסובב אותו בכחש? האם ייתכן שהייתה ביניהם מחלוקת עקרונית מי מתאים להיות הבן שימשיך את השושלת? איך אפשר בכלל 'לגנוב' ברכה? הרי מדובר בעניין רוחני של שפע שמגיע משמים למיועד לו. על מי יעקב בא כאן 'לעבוד'? למה יצחק, רגע אחרי שנחרד מהתרמית, אומר "גם ברוך יהיה"?

___________________________________________________

פרשת ויצא

חלומות - "וַיַּחֲלֹם וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה" (כח,יב) – איך צריך להתייחס לחלומות? האם הם חושפים אמיתות נסתרות וחוזים את העתיד או שהם דמיונות והבל? איפה בתנ"ך מצאנו חלומות ומה היה היחס אליהם? האם יש הבדל בין החלומות הללו לחלומות שלנו? מה אתה עושה כשאתה חולם חלום רע?

הארץ המובטחת - "הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַתָּה שֹׁכֵב עָלֶיהָ לְךָ אֶתְּנֶנָּה וּלְזַרְעֶךָ...וְנִבְרְכוּ בְךָ כָּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה" (כח, יג-יד)

בדיחה ישנה אומרת: למה משה רבינו הסתובב עִם בני ישראל ארבעים שנה במדבר?

כי הוא חיפש את המקום היחיד במזרח התיכון שאין בו נפט...

ההבטחה של ארץ ישראל לעם ישראל חוזרת אצל האבות שוב ושוב.

למה זה כל כך חשוב? מדוע צריך שתהיה לעם ישראל ארץ מיוחדת ומסויימת? האם ההשפעה הרוחנית והמוסרית שלנו על העולם לא תהיה גדולה יותר כשנהיה מפוזרים בכל הארצות ובין כל העמים?

שלבי ביניים - "וַיַּעֲבֹד יַעֲקֹב בְּרָחֵל שֶׁבַע שָׁנִים וַיִּהְיוּ בְעֵינָיו כְּיָמִים אֲחָדִים בְּאַהֲבָתוֹ אֹתָהּ" (כט,כ) – הכיצד?! הרי כולם יודעים שכשנפגשים עם משהו טוב ורוצים שרק יימשך עוד ועוד - הזמן טס, ואילו כשמחכים למשהו טוב שיגיע - הזמן עובר ל א ט ל א ט... איך ייתכן שאצל יעקב זה עובד בדיוק הפוך, ושבע שנות הציפייה לאהובת ליבו נדמות בעיניו לימים אחדים?!

איך אנחנו מתייחסים לשלבי ביניים בחיים – עד שאעבור טסט, אגמור את התואר, אמצא עבודה, אמצא חתן, יהיה לי ילד? איך אנחנו מרגישים ומתפקדים בתקופה הזו? האם הם נועדו רק כדי לעבור אותם ולהגיע אל התכלית או שיש להם ערך מיוחד בפני עצמו?

היכרויות - "לֹא יֵעָשֶׂה כֵן בִּמְקוֹמֵנוּ לָתֵת הַצְּעִירָה לִפְנֵי הַבְּכִירָה" (כט,כו) – מה דעתכם על כל מיני מוסכמות בתחום ההיכרויות המולידות יחס מסתייג כלפי קשר: נישואי אח צעיר לפני מבוגר ממנו, נישואין בין עדות שונות (פולניה עם מרוקאי) או מגזרים שונים (היא גדלה בבני עקיבא והוא חרדי), הבדלים מנטאליים (הוא צבר והיא עולה חדשה מקנדה), פערים בהשכלה (לה יש תואר שני והוא בקושי סיים תיכון)? ומה תגידו על מקרה בו הגבר צעיר מהאישה ונמוך ממנה?

מעבר לעמדתכם התיאורטית, האם גם בפועל הייתם מוכנים להיפגש עם מישהו/י שמצא חן בעיניכם אבל יש ביניכם אחד או יותר מהפערים הנ"ל?

אנטישמיות - "וַיִּשְׁמַע אֶת דִּבְרֵי בְנֵי לָבָן לֵאמֹר לָקַח יַעֲקֹב אֵת כָּל אֲשֶׁר לְאָבִינוּ וּמֵאֲשֶׁר לְאָבִינוּ עָשָׂה אֵת כָּל הַכָּבֹד הַזֶּה" (לא,א)אחת התופעות שעם ישראל סבל מהם כל הדורות (עד היום!) היא שנאת ישראל – אנטישמיות. גם במדינות שכמעט ולא היו בהן יהודים – שנאו יהודים. מה לדעתכם גורם לזה? האם גם לנו יש אשמה בעניין? האם זה תלוי בנו? האם אתם חושבים שיבוא יום בו יאהבו את עם ישראל בעולם?

המטרה מקדשת את האמצעים? - "וַתִּגְנֹב רָחֵל אֶת הַתְּרָפִים אֲשֶׁר לְאָבִיהָ" (לא,יט) – האם למען מטרה טובה מותר לעשות דבר לא כשר? אם לא – מדוע? אם כן – היכן עובר הגבול? האם נכון לעבור על החוק/ההלכה למען מטרה שנראית בעיניך טובה, קדושה, חשובה לכלל ישראל?

___________________________________________________

פרשת וישלח

יחסים בינלאומיים - "וָאֶשְׁלְחָה לְהַגִּיד לַאדֹנִי לִמְצֹא חֵן בְּעֵינֶיךָ" (לב,ה) – מה לדעתכם צריכה להיות מדיניותה של ממשלת ישראל כלפי מדינות המתייחסות אלינו בצורה פוגעת ולא הוגנת, ואף משמיצות אותנו בפורומים בינלאומיים (דוגמאות מהזמן האחרון: שבדיה שבעיתונות שלה העלילו שחיילי צה"ל הורגים פלשתינאים כדי לגנוב מהם אברים, וטורקיה שמאשימה את ישראל ללא הרף ברצח עם בעזה). האם לנתק יחסים, להחזיר שגרירים ולהפסיק את הייצוא והיבוא מהם, או שעדיף לוותר על הכבוד ולהתעלם כדי לא להפסיד את היתרונות שביחסים איתם ולקוות שבהמשך ישתפר המצב?

מוסר מלחמה - "וַיִּירָא יַעֲקֹב מְאֹד וַיֵּצֶר לוֹ" (לב,ז). רש"י: "וירא שמא ייהרג, וייצר לו שמא יהרוג הוא את אחרים".

מדוע חשש יעקב מפגיעה באחרים, האם לא באו להורגו?

מה לדעתכם צריכה להיות מדיניות צה"ל במלחמה נגד מחבלים המסתתרים בינות לאוכלוסיה אזרחית?

הפגיעה בנשים - "וַתֵּצֵא דִינָה... לִרְאוֹת בִּבְנוֹת הָאָרֶץ. וַיַּרְא אֹתָהּ שְׁכֶם בֶּן חֲמוֹר הַחִוִּי נְשִׂיא הָאָרֶץ וַיִּקַּח אֹתָהּ וַיִּשְׁכַּב אֹתָהּ וַיְעַנֶּהָ" (לד,א-ב). תופעת הפגיעה בנשים הולכת ומתרחבת. ניצול, הטרדות ומעשי אונס, הפכו למרבה הצער לדבר נפוץ.

מה גורם לזה? מי אשם בדבר? האם יש הקשר בין הצגת גוף האישה כמקדם מכירות וכאובייקט מיני בסרטים לתופעה הנ"ל?

דבר אחר - בעיתונות החרדית מדיניות הפרסום היא להימנע לחלוטין מלהביא ידיעות על אלימות מינית מכל סוג שהוא. לטענתם, הפרסום הרב שניתן למקרים הללו רק מעצים את התרחשותם. מה דעתכם?

התרמית - "וַיְהִי בַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי בִּהְיוֹתָם כֹּאֲבִים וַיִּקְחוּ שְׁנֵי בְנֵי יַעֲקֹב שִׁמְעוֹן וְלֵוִי אֲחֵי דִינָה אִישׁ חַרְבּוֹ וַיָּבֹאוּ עַל הָעִיר בֶּטַח וַיַּהַרְגוּ כָּל זָכָר...וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב אֶל שִׁמְעוֹן וְאֶל לֵוִי עֲכַרְתֶּם אֹתִי לְהַבְאִישֵׁנִי בְּישֵׁב הָאָרֶץ בַּכְּנַעֲנִי וּבַפְּרִזִּי וַאֲנִי מְתֵי מִסְפָּר וְנֶאֶסְפוּ עָלַי וְהִכּוּנִי וְנִשְׁמַדְתִּי אֲנִי וּבֵיתִי" (לד. כה,ל).

מה דעתכם על התרמית שעשו בני יעקב? האם הריגת אנשי שכם הייתה צעד ראוי? מה סיבת הביקורת של יעקב אבינו כלפיהם? איפה יש בהצהרתם "הַכְזוֹנָה יַעֲשֶׂה אֶת אֲחוֹתֵנוּ" (פס' לא) תשובה לטענתו? האם יש משהו בסיפור הזה שניתן לגזור ממנו השלכות לימינו?

___________________________________________________

פרשת וישב

התערבות בעניני אחרים - "וַיָּבֵא יוֹסֵף אֶת דִּבָּתָם רָעָה אֶל אֲבִיהֶם" (לו,ב) – איזו אחריות מוטלת עלינו ביחס למעשים רעים שאחרים עושים? רָאִיתְּ תלמידה אחרת שמעתיקה במבחן / אתה נתקל בשני ילדים המתקוטטים בהפסקה / אתם שומעים צעקות חריגות בין בני הזוג בבניין הסמוך וצליל של משהו נשבר - תצלצלו למשטרה? איפה עובר הגבול בין 'לדחוף את האף' ולהתערב בעניינים של אחרים, לבין איכפתיות ואחריות?

כל אחד מיוחד - "וְיִשְׂרָאֵל אָהַב אֶת יוֹסֵף מִכָּל בָּנָיו כִּי בֶן זְקֻנִים הוּא לוֹ וְעָשָׂה לוֹ כְּתֹנֶת פַּסִּים" (לו,ג).

ילדים שונים זה מזה. לכל אחד נפש ייחודית וממילא צרכים מיוחדים וקשיים האופייניים דווקא דווקא לו. כיצד הורֶה/מחנך יוכל לתת לכל אחד את היחס המיוחד לו מבלי לגרום לקינאה?

מחלוקות - "וַיִּשְׂנְאוּ אֹתוֹ וְלֹא יָכְלוּ דַּבְּרוֹ לְשָׁלֹם" (לז,ד). אחד הדברים שעם ישראל 'הצטיין' בהם כל השנים היה ריבוי המחלוקות, המפלגות והדעות השונות. במדינה ענקית כמו ארה"ב יש שתי מפלגות בלבד ולא תמיד קל להגדיר את ההבדלים ביניהן, ובמדינתנו הקטנטונת יש עשרות מפלגות עם הבדלים תהומיים. מה גורם לזה? האם אפשר למצוא נקודה חיובית בתופעה הזו? מה נדרש כדי שמחלוקת לא תגלוש לפסילה אישית ולפסים אלימים?

ביטחון והשתדלות - יוסף מבקש משר המשקים "כִּי אִם זְכַרְתַּנִי אִתְּךָ כַּאֲשֶׁר יִיטַב לָךְ וְעָשִׂיתָ נָּא עִמָּדִי חָסֶד וְהִזְכַּרְתַּנִי אֶל פַּרְעֹה וְהוֹצֵאתַנִי מִן הַבַּיִת הַזֶּה...", אך בסופו של דבר – "וְלֹא זָכַר שַׂר הַמַּשְׁקִים אֶת יוֹסֵף וַיִּשְׁכָּחֵהוּ" (מ.יד,כג).

רש"י: ולא זכר שר המשקים - בו ביום. וישכחהו - לאחר מכן, מפני שתלה בו יוסף לזכרו הוזקק להיות אסור עוד שתי שנים (עד "ויהי מקץ שנתיים ימים ופרעה חולם").

מה רוצים מיוסף, וכי אדם צריך לשבת בחיבוק ידיים ולא לעשות השתדלות למען הצלתו? איפה עובר הגבול בין ביטחון בה' לבין השתדלות? האם יש השתדלות שאינה ראויה? האם זה משתנה בין אדם לאדם?

___________________________________________________

פרשת מקץ

חסרונות וטעויות - "וַיְדַבֵּר שַׂר הַמַּשְׁקִים אֶת פַּרְעֹה לֵאמֹר אֶת חֲטָאַי אֲנִי מַזְכִּיר הַיּוֹם" (מא,ט) – שנתיים לקח לשר המשקים למצוא הזדמנות בה יזכיר את חטאיו ויציין שכשישב בכלא פגש נער עברי שהושלך שם על לא עוול בכפו.

לא קל להודות בחולשה, מאוד לא נעים להפגין חסרונות, ודרושים הרבה כוחות נפש כדי להתנצל על טעויות.

אֵילוּ מחסומים עומדים בדרכו של אדם הרוצה לעשות את הצעד הזה? איך מתגברים עליהם?

איך הסביבה מתייחסת לאדם כזה? האם שווה לשלם את המחיר?

יוסף ואחיו - "וַיַּרְא יוֹסֵף אֶת אֶחָיו וַיַּכִּרֵם וַיִּתְנַכֵּר אֲלֵיהֶם וַיְדַבֵּר אִתָּם קָשׁוֹת" (מב,ז) – למה יוסף מתעלל בְּאֶחֲיו? מה פשר ה'תרגילים' שהוא עושה להם? (מחביא כסף באמתחותיהם, אוסר את שמעון, מצווה להביא את בנימין). אם הוא מעוניין לנקום בהם (צעד מובן בהחלט אחרי מה שעשו לו), למה לו להתחפש? שֶמִיַד יחשוף את זהותו ויאמר "יודעים מי אני? יוסף! ועכשיו תשלמו על כל מה שעשיתם לי...".

מכתב קטן לאבא - ושאלה נוספת המלווה אותנו לכל אורך הפרשיות של סוף בראשית - למה במשך כל השנים שיוסף מלך במצרים הוא אינו טורח לשלוח אפילו מכתב אחד קטן לאביו המסכן שמתאבל ובוכה על מותו ומודיע לו שהוא חי ובריא ושלם במצרים?!

___________________________________________________

פרשת ויגש

ילד במשפחה - "יֶשׁ לָנוּ אָב זָקֵן וְיֶלֶד זְקֻנִים קָטָן" (מד,כ) – האם לדעתכם יש משמעות מיוחדת למיקום של הילד בתוך המשפחה? (בכור/הצעיר ביותר/ילד 'סנדוויץ'/בת בין חמישה בנים, או להפך/תאומים/ילד שנולד לזוג בגיל מבוגר מאוד או אחרי שנות ציפייה ארוכות). לְמַה צריכים ההורים לשים לב כדי שהמעמד המיוחד לא ישפיע לרעה על הילד?

סיכונים - "וּלְקַחְתֶּם גַּם אֶת זֶה מֵעִם פָּנַי וְקָרָהוּ אָסוֹן" (מד,כט). רש"י: "שהשטן מקטרג בשעת הסכנה".

איפה עובר הגבול בין לקיחה של סיכון סביר כחלק מהחיים לבין הסתכנות מוגזמת ולא אחראית – נסיעה בטרמפים (באילו נסיבות?), נהיגה בעייפות, פגישה עם מישהו שהכרתם באינטרנט, קפיצה ליהודייה, טרק לדרום אמריקה?

טוב הצומח מהרע - "וְעַתָּה אַל תֵּעָצְבוּ וְאַל יִחַר בְּעֵינֵיכֶם כִּי מְכַרְתֶּם אֹתִי הֵנָּה, כִּי לְמִחְיָה שְׁלָחַנִי אֱלֹקִים לִפְנֵיכֶם" (מה,ה) – יצא לכם לפגוש בחיים סיטואציות שנראו שליליות ובסוף התברר שצמח מזה דבר טוב? נסו לתת דוגמאות מחייכם הפרטיים ומההיסטוריה של עם ישראל. האם הדבר בידי שמים בלבד או שגם לנו יש חלק והשפעה על הדבר?

ארץ ישראל - "מַהֲרוּ וַעֲלוּ אֶל אָבִי וַאֲמַרְתֶּם אֵלָיו כֹּה אָמַר בִּנְךָ יוֹסֵף... רְדָה אֵלַי אַל תַּעֲמֹד" (מה,ט) – האם יש משהו שיכול לגרום לכם לעזוב את הארץ, ואפילו למשך זמן מוגבל? (טיול, אופציה לקידום בעבודה והעלאה במשכורת בחו"ל, מצוקה כלכלית חריפה, סכנה ביטחונית גדולה, בעיות חברתיות, אי-מציאת בן/ת זוג).

לחצים מבחוץ - "וְיָשַׁבְתָּ בְאֶרֶץ גּשֶׁן וְהָיִיתָ קָרוֹב אֵלַי...וְכִלְכַּלְתִּי אֹתְךָ שָׁם...פֶּן תִּוָּרֵשׁ אַתָּה וּבֵיתְךָ וְכָל אֲשֶׁר לָךְ" (מה,יא) – האם כדאי להימנע מקבלה של כספים וסיוע אחר (דוגמאות מתחומים שונים: תקציבים ממשלתיים, הסיוע האמריקני למדינת ישראל, עזרה מההורים) מחשש שזה יגרור השפעות ולחצים נלווים ותלות שתפגע בהתנהלות העצמאית ובנאמנות לדרך ולערכים שלכם?

בחירת מקצוע - "וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל אֶחָיו מַה מַּעֲשֵׂיכֶם וַיֹּאמְרוּ אֶל פַּרְעֹה רֹעֵה צֹאן עֲבָדֶיךָ גַּם אֲנַחְנוּ גַּם אֲבוֹתֵינוּ" (מו,ג) – מה השיקולים שצריכים להנחות אותנו בבחירה של מקצוע לחיים – משהו שמעניין אותי/ שמרוויחים בו הרבה כסף/ שקל למצוא בו עבודה / מקצוע המתאפיין בשעות עבודה נוחות שיאפשרו להקדיש זמן למשפחה / שעם ישראל זקוק לו במיוחד? באיזה סדר חשיבות אתם מדרגים את הרשימה הנ"ל?

אנשי רוח - "וְאֶת הָעָם הֶעֱבִיר אֹתוֹ לֶעָרִים מִקְצֵה גְבוּל מִצְרַיִם וְעַד קָצֵהוּ. רַק אַדְמַת הַכֹּהֲנִים לֹא קָנָה כִּי חֹק לַכֹּהֲנִים מֵאֵת פַּרְעֹה וְאָכְלוּ אֶת חֻקָּם אֲשֶׁר נָתַן לָהֶם" (מז, כא-כב) – האם לדעתכם מדינה כיום צריכה לתת יחס מיוחד לאנשי הרוח שלה? (להעניק להם הטבות והקלות / תמיכה כלכלית / פטור משירות צבאי).

___________________________________________________

פרשת ויחי

אריכות ימים - "וַיְחִי יַעֲקֹב בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם שְׁבַע עֶשְׂרֵה שָׁנָה וַיְהִי יְמֵי יַעֲקֹב שְׁנֵי חַיָּיו..." (מז,כח) - איך אתם מרגישים ביום בו מציינים שחלפה לה עוד שנה ויש לכם יום הולדת – שמחים/עצובים/מאוכזבים/מהורהרים? לוּ הייתם מקבלים אפשרות לחיי נצח בעולם הזה, האם הייתם מסכימים? אם הייתם יכולים לעצור את הזמן – באיזה גיל הייתם בוחרים לעשות את זה – כילדים, בני נוער, מבוגרים, קשישים? אם הייתה לכם האפשרות להיוולד מחדש – מה הייתם עושים אחרת? אם חס וחלילה הייתם מגלים שנותרה לכם עוד שנה אחת בלבד לחיות – מה הייתם עושים איתה, האם הייתם משנים משהו מהאופן בו אתם חיים עכשיו?

ברכה של צדיק"וַיְבָרֶךְ אוֹתָם אִישׁ אֲשֶׁר כְּבִרְכָתוֹ בֵּרַךְ אֹתָם" (מט,כח) – איך 'עובדת' ברכה של צדיק? האם זו תפילה שאולי תיענה/גזירה מוחלטת שבוודאי תתרחש/צפיית העתיד? התופעה של נהירה אל אנשים הנחשבים כמקובלים וצדיקים לקבלת ברכות, קמיעות וסגולות נפוצה כיום מאוד. מהם הצדדים הטובים והרעים שלה? כשאתם בצרה – האם אתם פונים אל צדיק שיברך אתכם? (אל מי?) פועלים בדרך אחרת? למה?

העתיד - "וַיִּקְרָא יַעֲקֹב אֶל בָּנָיו וַיֹּאמֶר הֵאָסְפוּ וְאַגִּידָה לָכֶם אֵת אֲשֶׁר יִקְרָא אֶתְכֶם בְּאַחֲרִית הַיָּמִים" (מט,א) – איך אתם מדמיינים את "אחרית הימים"? מה יהיה שונה? מה מביא אתכם לדמיין כך את העתיד? לוּ היית לכם הבחירה להיוולד בתקופה אחרת ובנסיבות אחרות איך ומתי הייתם רוצים להופיע בעולם?

נקמה – "וַיְצַוּוּ אֶל יוֹסֵף לֵאמֹר אָבִיךָ צִוָּה לִפְנֵי מוֹתוֹ לֵאמֹר: כֹּה תֹאמְרוּ לְיוֹסֵף אָנָּא שָׂא נָא פֶּשַׁע אַחֶיךָ וְחַטָּאתָם כִּי רָעָה גְמָלוּךָ וְעַתָּה שָׂא נָא לְפֶשַׁע עַבְדֵי אֱלֹהֵי אָבִיךָ" (נ, טז-יז) – מה מפתה כל כך בלנקום במי שפגע בנו? מדוע התורה רואה זאת בשלילה? איך מתגברים על היצר הזה? האם ישנן נסיבות בהן הנקמה היא חיובית?

___________________________________________________________

פרשת שמות

'דרוש מנהיג' - "וְעַתָּה לְכָה וְאֶשְׁלָחֲךָ אֶל פַּרְעֹה וְהוֹצֵא אֶת עַמִּי בְנֵי יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם" (ג,י) – מהן התכונות המאפיינות את האיש שנשלח לגאול את ישראל ולהנהיגם? (עיינו למשל: "ויגדל משה ויצא אל אחיו וירא בסבלותם", "ויקם משה ויושיען וישק את צאנן", "מי אנוכי כי אלך אל פרעה", "לא איש דברים אנוכי...כי כבד פה וכבד לשון אני")? מה היחס בינו לבין דמויות המנהיגים שאנו מכירים כיום מתחום הפוליטיקה והמדינאות? איזה משקל אתם נותנים ליכולת הרטורית, להופעה החיצונית ולהיותו 'עובר מסך' של מנהיג/שגריר/נואם, לעומת עצם האישיות והמידות שלו? מה פשר העובדה שדווקא מנהיג ישראל גדל כילד בביתו של פרעה הרשע כנסיך מצרים, ואת מרבית שנותיו הבוגרות בילה בארץ זרה (מדין) וְעָבַד כְּרוֹעֶה צאן?

'יאללה, מכות, יאללה' - "וַיֹּאמֶר לָרָשָׁע לָמָּה תַכֶּה רֵעֶךָ" (ב,יג) – בשנים האחרונות אנו עדים להתעצמות משמעותית של תופעת האלימות בארץ. מה גורם לחברה בישראל להיות כה אלימה? מה מביא ילד לסגל לעצמו את הכוחנות והאגרסיביות כשיטה לפתרון בעיות? האם אלימות מילולית חמורה, בעיניכם, פחות מאלימות פיזית? מדוע? איך לדעתכם נכון להתמודד עם העניין? (ענישה מחמירה יותר/הגבלה על פרסום תכנים אלימים במדיה/חינוך לסובלנות/משהו אחר)?

מקומות מקודשים - "וַיֹּאמֶר אַל תִּקְרַב הֲלֹם שַׁל נְעָלֶיךָ מֵעַל רַגְלֶיךָ כִּי הַמָּקוֹם אֲשֶׁר אַתָּה עוֹמֵד עָלָיו אַדְמַת קֹדֶשׁ הוּא" (ג,ה) – עבור רבים בית הכנסת מהווה מקום מפגש שבועי ומוקד התרחשות חברתית. משמח מאוד לראות חברים שלא נפגשת איתם שבוע שלם, ובאופן טבעי יש גם הרבה על מה לדבר. מכאן קצרה הדרך להפוך את בית הכנסת למוקד דַבֶּרֶת בלתי פוסק וקבינט מדיני-בטחוני-כלכלי רועש. כיצד אפשר לשמור על אופיו של בית הכנסת כ'מקדש מעט' ויחד עם זה למצוא דרך לתת מקום חיובי להתרחשות החברתית? מה לדעתכם השורש של תופעת האיחורים לבית הכנסת, המענה לסלולארי באמצע חזרת הש"ץ ומועדון העלעול בעלוני השבת? האם הקושי 'להתחבר' לתפילה הוא בעצמו הבעיה שלנו, או שהוא סימפטום למשהו עמוק יותר?

___________________________________________________________

פרשת וארא

עבדים - "וְהוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מִתַּחַת סִבְלֹת מִצְרַיִם" (ו,ו) – מדוע נגזר על בני ישראל לסבול משעבוד ועינוי נורא במשך שנים רבות? למה העם היהודי היה צריך להתחיל את דרכו כְּעַם בתור עבדים? איזו השפעה יש לזה על תודעתנו הלאומית?

מה ידוע לכם על המושג "עבדות" מבחינה היסטורית? האם כיום קיימות עוד תופעות כאלו של ניצול אנשים הנמצאים בעמדה חלשה יותר כדי להפיק מכך רווחים? עד כמה הן שכיחות?

מה המובן של 'חירות' במישור הלאומי/מהי מדינה בת חורין? איפה מדינת ישראל נמצאת ביחס לזה?

באילו תחומים בחיים האישיים שלנו עדיין איננו בני חורין? מה מהדברים הללו באים מבחוץ, ומה מהם גורם האדם לעצמו?

עבודה – "וַיְדַבֵּר משֶׁה כֵּן אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְלֹא שָׁמְעוּ אֶל משֶׁה מִקֹּצֶר רוּחַ וּמֵעֲבֹדָה קָשָׁה" (ו,ט) – האם אתם מרוצים מהתחום שבחרתם לעסוק בו? האם אתם נהנים מהעבודה שלכם? איזה מקום היא תופסת בחייכם? האם בזמן העבודה אתם מוצאים את עצמכם עוסקים לפעמים בעניינים הקשורים לבית ובזמן הבית בעניינים הקשורים לעבודה? מה זה אומר עליכם? אם לא בְּמַה שאתם עוסקים היום, בְּמַה הייתם בוחרים לעבוד? למה?

מוגבלויות - "הֵן אֲנִי עֲרַל שְׂפָתַיִם וְאֵיךְ יִשְׁמַע אֵלַי פַּרְעֹה" (ו,ל)– איך אנחנו כחברה וכאנשים פרטיים מתייחסים לאנשים בעלי מוגבלויות? האם הייתם מקבלים לעבודה אדם עם מוגבלות כלשהי (מזכירה מגמגמת/מתכנת מחשבים כבד שמיעה)? מתי בפעם האחרונה יצא לכם לראות ברחוב או באוטובוס אדם עם כיסא גלגלים? מה זה אומר, לדעתכם?

על טבעי – "וַיַּעֲשׂוּ גַם הֵם חַרְטֻמֵּי מִצְרַיִם בְּלַהֲטֵיהֶם כֵּן" (ז,יא) – האם אתם מאמינים במציאות של כוחות על טבעיים? כיצד אתם מתייחסים לכל מיני סיפורי מופתים והצלחות של "בעלי כוחות" על טבעיים? האם בעת מחלה, התלבטות לגבי לימודים או עבודה, קשיים בבחירת בן/ת זוג תהיו מוכנים להיעזר באדם כזה שמבטיח לשפוך אור על עתידכם? אילו סכנות עשויות להיות בהסתמכות על אנשים כאלו?

___________________________________________________

פרשת בא

עבודה משפחתית - "בִּנְעָרֵינוּ וּבִזְקֵנֵינוּ נֵלֵךְ, בְּבָנֵינוּ וּבִבְנוֹתֵנוּ...כִּי חַג ה' לָנוּ" (י,ט) – האם עבודת ה' ולימוד תורה הם דברים שכל בני המשפחה זוכים להיות מחוברים אליו או שיש כאלו שזוכים לזה יותר מאחרים? (בנים/בנות, מבוגרים/צעירים). למה זה קורה? האם חשוב לדעתכם שבני המשפחה ילמדו תורה או יחוו חוויות רוחניות ביחד? איפה יש הזדמנות להגיע לדבר כזה? האם לדעתכם נכון להביא ילד קטן לבית כנסת, למרות שעדיין אינו יודע לקרוא ולהתפלל?

"עושים עליה" - "וְגַם עֵרֶב רַב עָלָה אִתָּם" (יב,לח) – מדינת ישראל משקיעה מאמצים רבים לעודד עליה לארץ. בעשרים השנים האחרונות הגיעו לארץ מאות אלפי יהודים מרוסיה, אתיופיה וממקומות נוספים בעולם. האם לדעתכם מדינה השרויה בבעיות כלכליות, אבטלה גואה, ונמצאת במאבק קיומי כנגד אויביה, מחויבת להתאמץ ולהשקיע משאבים רבים כל כך להעלאת יהודים מבחוץ? האם לדעתכם העלייה היא נכס למדינת ישראל או נטל? אילו בעיות מיוחדות עומדות בפני העולים וכיצד יש להתגבר עליהם? נקודה נוספת - רבים מהעולים הם אומנם צאצאים של יהודים אך אינם מוגדרים יהודים על פי ההלכה. הדבר יוצר בעיות קשות של התבוללות עם גויים. האם לדעתכם צריך להעלות אנשים שאביהם יהודי אך אימם גויה? ומה אם רק הסבא יהודי אך שני ההורים כבר גויים?

יחסים משפחתיים - "וְהָיָה כִּי יִשְׁאָלְךָ בִנְךָ מָחָר לֵאמֹר" (יג,יד) - האם יחסי הורים וילדים היום שונים מאשר היו לפני חמישים שנה? האם לדעתכם הם טובים יותר או גרועים יותר? למה? האם אמצעי תקשורת המתקדמים כמו סלולארי ומייל שישנם ברשותנו, שיפרו והעמיקו את איכות הקשר שלנו עם האנשים הקרובים אלינו או לא? מדוע? מתי יצא לכם בפעם האחרונה לשחנ"ש עם אבא, אמא או אחיכם הגדול? (השבוע/לפני ראש השנה/כשהייתי בכיתה ג'...). למה? מה צריך לקרות כדי שזה יקרה?

כסף - "וּבְנֵי יִשְׂרָאֵל עָשׂוּ כִּדְבַר משֶׁה וַיִּשְׁאֲלוּ מִמִּצְרַיִם כְּלֵי כֶסֶף וּכְלֵי זָהָב" (יב,לה) – למה היה חשוב כל כך שבני ישראל יצאו ממצרים עם הרבה כסף ורכוש? האם זה רק פיצוי על עבודת הפרך שעבדו שם או שיש בזה יותר מזה? האם היית רוצה להיות עשיר? בְּמַה זה היה משנה את חייך? עד כמה לדעתך המושגים 'אושר' ו'עושר' תלויים זה בזה?

___________________________________________________

פרשת בשלח

במי הכול תלוי - "ה' יִלָּחֵם לָכֶם וְאַתֶּם תַּחֲרִשׁוּן" (יד,יד) מה היחס בין מה שקובע ועושה הקב"ה לבין מה שתלוי בנו? האם כאשר אני לא מוצא עבודה או בת זוג או נכשל במבחן או בטסט זה בגלל שכך נגזר משמים או שזה תלוי בי? באילו מצבים בחיים אדם יכול לומר "זה לא תלוי בי, הכדור נמצא במגרש של ריבונו של עולם ואני מפסיק להשתדל"?

"רק לצעוק אל ה'"- "וַיֹּאמֶר ה' אֶל משֶׁה מַה תִּצְעַק אֵלָי דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִסָּעוּ" (יד,טו) – מתי אנחנו מתפללים באמת בכוונה ו'צועקים אל ה'", האם דווקא כשקורה לנו אסון? ברגעים של שמחה? גם בסתם יום של חול? האם התפילה בשבילנו היא דיבור אל ה' או קריאת הטקסט שכתוב בסידור? למה?

שמחה על מפלת רשעים – "אָז יָשִׁיר משֶׁה וּבְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת הַשִּׁירָה הַזֹּאת לַה'" (טו,א) – תארו לעצמכם שרעידת האדמה האחרונה לא קרתה בטהיטי אלא באיראן. איך הייתם מרגישים? האם על ישראל היה לשלוח אליהם משלחת הצלה וסיוע לטובת האזרחים הנפגעים? האם ראוי לשיר כאשר קורה אסון לרשעים? האם זה משנה אם מדובר בגוי או ביהודי? אילו תחושות צריך להרגיש בלב ברגע שכזה?

פרנסה מן השמים - "וַיֹּאמֶר ה' אֶל משֶׁה הִנְנִי מַמְטִיר לָכֶם לֶחֶם מִן הַשָּׁמָיִם וְיָצָא הָעָם וְלָקְטוּ דְּבַר יוֹם בְּיוֹמוֹ" (טז,ד) - נניח שגם אנחנו היינו מקבלים את כל צרכינו מן השמים באופן ניסי, אוכל, שתיה, ביגוד, ולא היה צריך עוד לרכוש מקצוע וללכת לעבודה כדי להתפרנס. איך זה היה משפיע על החיים שלכם? מה הייתם עושים בכל הזמן הפנוי שנוצר?

חוקים דתיים - "וַיְהִי בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי יָצְאוּ מִן הָעָם לִלְקֹט וְלֹא מָצָאוּ" (טז,כז) – כיצד לדעתכם יש לנהוג כלפי בתי עסק הפותחים בשבת בניגוד לחוק? האם מלכתחילה היה נכון לחוקק חוק כזה שכופה על סגירת עסקים ביום המנוחה השבועי? האם יש לו מטרות אחרות מעבר לעניין הדתי? האם אתם בעד חקיקת "חוקים דתיים" (איסור על תחבורה ציבורית בשבת, חוק החמץ, ניהול כל עניני הנישואין והגירושין על ידי הרבנות בלבד)? מה היתרונות ומה החסרונות שלהם?

מלחמת עמלק - "יָד עַל כֵּס יָ-הּ מִלְחָמָה לַה' בַּעֲמָלֵק מִדֹּר דֹּר" (יז,טז) – איך אפשר להבין מבחינה מוסרית את הציווי הנצחי להשמיד עם שלם באופן טוטאלי? איזו משמעות יש לציווי הזה עבורנו היום כאשר אין עם ספציפי שאפשר להצביע עליו כעמלק? האם המצווה הזו לא רלוונטית יותר?

___________________________________________________

פרשת יתרו

עובדים זרים – "שם האחד גרשום כי אמר גר הייתי בארץ נוכריה" (יח,ג) – במדינת ישראל יש כיום כ- 250 אלף עובדים זרים (חלק גדול מהם בלתי חוקי), ובערך אותו מספר של ישראלים מובטלים. מה היחס בין שני הנתונים? (מי הסיבה ומי התוצאה). מה סיבת התופעה הזו? איך לדעתכם צריך להתייחס לילדי עובדים זרים שגדלו בארץ מגיל אפס, מדברים עברית, למדו בגן ישראלי לכל דבר ואפילו משרתים בצבא?

בית המשפט – "ואתה תחזה מכל העם אנשי חיל...ושפטו את העם בכל עת" (יח,כא-כב) - כיצד הפך בית המשפט העליון לאחד ממוקדי הכוח החזקים בארץ, הגובר לעיתים על הכנסת? האם לדעתכם רובו של עם ישראל נותן בו אמון ורואה בו מקור סמכות מוסרי? האם השופטים צריכים להיבחר על ידי העם בבחירות דמוקראטיות, להיבחר על ידי השופטים המכהנים, הכנסת? מה היתרונות והחסרונות של כל אפשרות? האם ההגנה על זכויותיו של היחיד ועל ערכי המדינה היא סיבה להעצים את כוחו של בית המשפט העליון או לצמצם אותו?

עם סגולה - "והייתם לי סגולה מכל העמים...ואתם תהיו לי ממלכת כוהנים וגוי קדוש" (יט,ה-ו) – מה המשמעות של היותנו עם סגולה? האם זה משהו שנולדנו איתנו או שהוא תלוי במעשים שלנו? מה היחס בין התפיסה של 'עם נבחר' לבין תפיסות גזעניות שהולידו במהלך ההיסטוריה הרבה סבל ושפיכות דמים? למה בכלל צריך שיהיה 'עם נבחר' אחד ואי אפשר שהאנושות כולה יחד תעבוד את ה'? איך אתם רואים את היחסים בין ישראל לבין שאר העמיד לעתיד לבוא?

אנחנו וה"גדולים" – "לא יהיה לך אלוהים אחרים על פניי" (כ,ג) – מה מביא בני נוער רבים להיות אוהדים ואף מעריצים של דמויות מעולם הבידור והטלוויזיה? האם כשמדובר בדמויות יותר ערכיות וחיוביות כמו רבנים התופעה חיובית? האם יש לה חסרונות? נסו לחשוב על דמות שאתם מאוד מאוד מעריכים. מה מצאתם בה? לאן מביא אתכם הקשר עם האדם הזה?

יחסים משפחתיים (לזוגות נשואים) – "וישמע יתרו...חותן משה" (יח,א) – האם לדעתכם לבדיחות המרובות על החותנת יש בסיס כלשהו במציאות? כשאתה בא להכיר בחורה למטרת נישואים איזה מקום תופס אצלך השיקול מי המשפחה שלה? מה במשפחה חשוב לבדוק? (עניינים כלכליים, רפואיים, מידותיים, אחר?). האם עדיף לזוג לגור בסמיכות להורים או שעדיף מקום מרוחק ומנותק יותר? מה הערך החיובי של הקשר עם הורי בני הזוג ומה אפשר להפיק ממנו? מה עושים כשהורים מתערבים בחיי הזוג ומנסים להכתיב דברים? איך מוצאים את האיזון הנכון בין הקשר עם בן/ת זוגך, לבין הקשר עם ההורים והאחים שלך?

- שאלות בהקשר לתוכן הפרשה:

- למה נבחרו דווקא עשרת הדברים הללו להיכנס לעשרת הדיברות? (באמת "לא תחמוד" זה כל כך מרכזי?! "לא תשא"? מה עם "ואהבת לרעך כמוך"? מה עם מצוות צדקה?).

- מה זכה יתרו שתיקרא פרשה על שמו? שיעץ למשה לא לשפוט לבד אלא לקחת שופטים נוספים שיעזרו לו. משה מקבל את העצה. שאלה: היה צריך לחכות ליתרו כדי לחשוב על זה? נראה שכל ילד יכול לחשוב על זה לבד.

___________________________________________________

פרשת משפטים

עבדים - "וְאִם אָמֹר יֹאמַר הָעֶבֶד אָהַבְתִּי אֶת אֲדֹנִי... לֹא אֵצֵא חָפְשִי" (כא,ה) – איך אפשר להבין אדם שמציעים לו להיות חופשי אבל הוא בוחר להישאר עבד לאדונו? אילו עוד סוגים של 'עבדות' אתם מכירים מהחיים שלנו? (כיוון למחשבה: הרגלים, מסגרות חברתיות, שעבודים כלכליים, תדמיות). מה הגבול בין להזדקק לדברים ולהשתמש בהם לבין להיות משועבד להם? מה דעתכם על אדם שבוחר לגור בדירה גדולה ומפוארת אך מתחייב לשלם במשך עשרים שנה משכנתא חונקת או אדם שמרבה לצאת לבלות ולנסוע לחו"ל אך כדי לממן זאת נאלץ להתמסר לעבודה תובענית ומרובת שעות?

מחויבות משפחתית – "שְׁאֵרָהּ כְּסוּתָהּ וְעֹנָתָהּ לֹא יִגְרָע" (כא,י) - מה לדעתכם צריכה להיות חלוקת התפקידים בין הגבר לאישה בתוך המשפחה? מה עושים כאשר שני בני הזוג רוצים לפתח קריירה מחוץ לבית? האם החלוקה בין מטלות 'גבריות' למטלות 'נשיות' מוצדקת בעיניכם? האם אתם מכירים משפחות שבהם הגבר הוא 'עקרת הבית', מבשל ומטפל בילדים, והאישה יוצאת לעבוד? מה דעתכם על כך?

"אופס, לא התכוונתי..." – "וַאֲשֶׁר לֹא צָדָה וְהָאֱלֹהִים אִנָּה לְיָדוֹ" (כא,יג) – האם לדעתכם יש לאדם אחריות על נזק שגרם בטעות? למה התורה מחייבת חטאת את מי שחטא בטעות ועונש גלות את ההורג בשוגג? האם יש מקרים בהם תגידו שאדם שפגע או הזיק לזולת יהיה פטור לגמרי?

"בסך הכול דיברתי..." – "וּמְקַלֵּל אָבִיו וְאִמּוֹ מוֹת יוּמָת" (כא,יז) – מה חמוּר יותר בעיניכם, אדם שפוגע פיזית באדם אחר או שפוגע בו במילים, עלבונות והשפלות? למה? מי בעיני החברה נחשב לשלילי יותר? מדוע? נסו להיזכר בחוויה לא נעימה שעברתם כשמישהו פגע בכם – מה בדיוק קרה? (בלי להזכיר שמות) איך הרגשתם? איך הגבתם?

למה צמד המילים 'חוצפה ישראלית' הפך למטבע לשון? האם זה קשור לטבע הישראלי, לאופי החיים כאן בארץ, למשהו אחר? האם יש נסיבות בחיים בהן החוצפה חיובית?

הבא לגונבך – "אִם בַּמַּחְתֶּרֶת יִמָּצֵא הַגַּנָּב וְהֻכָּה וָמֵת אֵין לוֹ דָּמִים" (כב,א) – האם מותר לאדם להתקין מערכת אבטחה קטלנית בביתו כך שגנב שינסה לפרוץ ייפגע קשה? (למשל, יקבל מכת חשמל). מה דעתכם על המקרה של החוואי שי דרומי שירה למוות בערבי שפרץ אל החווה שלו כדי לגנוב?

מהגרים – "וְגֵר לֹא תוֹנֶה וְלֹא תִלְחָצֶנּוּ כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם" (כב,כ) – האם מדינת ישראל צריכה להסכים להיות מקום מפלט למהגרים מסודן או ממקומות אחרים? האם זה משנה האם באו לחפש עבודה או שהם נתונים בסכנת חיים? אחרי האסון בהאיטי הביעו משפחות ישראליות נכונות להביא משם יתומים ולאמץ אותם. מה דעתכם על כך? האם הייתם מוכנים לדבר כזה באופן אישי?

שקרים אמיתיים – "מִדְּבַר שֶׁקֶר תִּרְחָק" (כג,ז) - האם כדי למנוע פגיעה באדם אחר מוצדק לדעתכם לשנות מן האמת? האם כדי להשיג מטרה טובה מותר לשקר? האם אפשר לספר סיפור שלא היה ולא נברא כדבר אמיתי כדי להעביר מסר חינוכי?

___________________________________________________

פרשת תרומה

"כבר תרמנו..." – "דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה" (כה,ב) – מה עובר לכם בראש ומה אתם מרגישים כשנשמעת דפיקה בדלת ו(עוד) מישהו מבקש צדקה? האם אתם נוהגים לתרום לאנשים פרטיים מזדמנים (הביתה, בבית הכנסת, בעת עצירה ברמזור), לעמותות רשמיות, לאף אחד מהם? מדוע? האם יצא לכם פעם לבקש צדקה לצורך עצמכם או כהתרמה עבור גוף כלשהו? איך הייתה ההיענות? איך הרגשתם לעשות את זה? מה היית מוכן לעשות עבור אדם שאינך מכיר היטב והוא מבקש את עזרתך? להלוות לו כסף (כמה?), להשאיל לו ספר/ בגד/מכונית/דירה לשבת? איפה עובר הגבול בין הרצון לעזור ולסייע לכל מי שנמצא במצוקה לבין חובת הזהירות מאנשים לא הגונים? מבין כל הפונים אלינו בבקשת צדקה האם יש דרך לזהות מי רמאי ומי נזקק באמת?

משכן אלוקים "וַהֲקֵמֹתָ אֶת הַמִּשְׁכָּן" (כו,ל) - הרי אלוקים הוא אינסופי ונמצא בכל מקום, מדוע צריך לייחד מקום פיזי, מסויים שבו הוא "ישכון", כביכול?

איזה יופי – "וְזֹאת הַתְּרוּמָה אֲשֶׁר תִּקְחוּ מֵאִתָּם זָהָב וָכֶסֶף וּנְחשֶׁת"(כה,ג) - משאבים ומאמצים רבים הושקעו כדי שהמשכן וכל כליו ייראו יפים ומרשימים. למה זה חשוב? מה הקשר בין החזות החיצונית אל השכינה ששרתה שם? עד כמה אתם רואים בתרומה לבנין בית כנסת מטרה ראויה? עד כמה צריך להשקיע בצורתו החיצונית?

בית כנסת - "וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם"(כה,ח) – האם אתם מרגישים הבדל בין תפילה בבית כנסת לבין תפילה במקום אחר? מה תגידו למי שטוען שקשה לו להתפלל במניין בבית הכנסת והוא מצליח להתכוון יותר בתפילה פרטית בבית? בתי כנסת רבים הפכו להיות הרבה מעבר למקום תפילה ונעשו למוקד מפגש חברתי יומי/שבועי. האם לדעתכם זהו דבר חיובי או שלילי? מה אפשר לעשות כנגד מכת הדיבורים בתפילה? בחלק מבתי הכנסת מחלקים את עלוני השבת לפני התפילה, בחלק רק לאחריה, ויש שלא מחלקים בכלל. נניח שאתם הגבאים והבחירה בידכם – מה תעשו?

יבנה המקדש - "וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ"(כה,ח) - איזה מקום תופס המשכן/המקדש והחיסרון שלו היום בחיים שלנו? מה אפשר לעשות כדי לשנות את זה?

___________________________________________________

פרשת תצווה

כוהנים"לְקַדְּשׁוֹ לְכַהֲנוֹ לִי" (כח,ג) – למה צריך קבוצה מצומצמת של אנשים שתייצג את העם בעבודה במקדש? מדוע אי אפשר שכל עם ישראל יעבוד במקדש? במידה ואינך כזה – אם הבחירה הייתה בידך – האם היית רוצה להיות כהן ולעבוד במקדש?

"הבגד עושה את האדם"?"וְאֵלֶּה הַבְּגָדִים אֲשֶׁר יַעֲשׂו" (כח,ד) – בגדים, עבורינו, הם כבר מזמן לא משהו שנועד רק לשמור מפגעי מזג האוויר. תעשיית האופנה היא אחת החזקות בעולם, ובני אדם משקיעים זמן למכביר וסכומי עתק רק כדי להיראות טוב ולהופיע בפומבי בצורה מרשימה. מה המקום שהלבוש תופס בחיים שלך? מה היחס בין איך שאת/ה מתלבש/ת לאיך שאתה מבפנים? עד כמה השיפוט שלך כלפי אנשים תלוי בהופעה החיצונית שלהם?

צדיקים - "וְאַתָּה הַקְרֵב אֵלֶיךָ אֶת אַהֲרֹן אָחִיךָ" (כח,א) – האם עבודת ה' והקשר אל הקב"ה של האדם צריכים לעבור דרך מישהו אחר (צדיק, אדמו"ר, רב גדול)? מה היתרונות והחסרונות של המצב הזה? איך אתם נוהגים באופן אישי?

___________________________________________________

פרשת כי-תשא

שבת - "אַךְ אֶת שַׁבְּתֹתַי תִּשְׁמֹרוּ כִּי אוֹת הִוא בֵּינִי וּבֵינֵיכֶם לְדֹרֹתֵיכֶם" (לא,יג) – עִצְמוּ לרגע את העיניים וְחִשְבוּ אילו אסוציאציות מעלה לכם המילה - 'שבת'... שתפו זה את זה בְּמַה שעלה. האם הופתעתם?

מהי שבת בשבילכם – יום חופש מבית ספר או מעבודה? זמן לבילוי ושיחה עם המשפחה? יום ללימוד תורה והתמלאות רוחנית? האם אתם מרוצים מאיך שנראית השבת שלכם?

האם לדעתכם צריך לקבוע חוקים שיעגנו את שמירת השבת בחיי המדינה או שעדיף להשאיר את הדבר לבחירה החופשית של כל אזרח?

חו"ל - "אֶל אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָש" (לג,ג) – לאחרונה הועלתה הצעת חוק שמעניקה זכות הצבעה לכנסת ליורדים ישראלים בחו"ל. האם אתם תומכים בעניין?

ישראלים – "וְנִפְלִינוּ אֲנִי וְעַמְּךָ מִכָּל הָעָם אֲשֶׁר עַל פְּנֵי הָאֲדָמָה" (לג,טז) - יש בתי מלון בעולם שמעקמים את האף למראה תיירים ישראלים וטוענים שהם גסי רוח וגנבים. האם זו סתם אנטישמיות או תיאור מציאות? מה לדעתך מאפיין את האופי הישראלי, לטוב ולרע שבו?

פסח בפתח – "אֶת חַג הַמַּצּוֹת תִּשְׁמֹר" (לד,יח) – האם אצלכם בבית כבר התחילו להתכונן לפסח? לדבר על זה? האם אתם מאלה שאוהבים לנקות או שרק מתים לרגע שהחג הזה כבר יעבור? האם אפשר להפוך את ההכנות לפסח למשהו חוויתי ומהנה?

חטא העגל – איך אפשר להבין את העובדה שזמן כה קצר אחרי המעמד הנשגב של מתן תורה עם ישראל נופל בחטא כה חמור של עשיית עגל זהב? למה הסכים אהרון לשתף פעולה עִם עַם ישראל בעשיית העגל ולא מסר את נפשו על קידוש ה'? מה פשר הכרזתו בסיום הבנייה "חג לה' מחר"?

מה ההיגיון העומד מאחורי התביעה של משה לה' שלא יְכַלֶה את העם ויסלח לעוונם – "וְעַתָּה אִם תִּשָּׂא חַטָּאתָם וְאִם אַיִן מְחֵנִי נָא מִסִּפְרְךָ אֲשֶׁר כָּתָבְתָּ"?! איך משה העז לשבור את הלוחות ומה ניסה להשיג בזה?

___________________________________________________

פרשת ויקהל-פקודי

אומנות – "רְאוּ קָרָא ה' בְּשֵׁם בְּצַלְאֵל בֶּן אוּרִי בֶן חוּר...לַעֲשׂוֹת בְּכָל מְלֶאכֶת מַחֲשָׁבֶת" (לה, ל-לג) - האם לדעתכם 'להיות אומן' זה משהו שנולדים איתו ("או שיש לך את זה או שלא..."), או שזה דבר שאדם מסוגל לפתח בעצמו וללמוד אותו? האם לאומנים יש נפש מיוחדת ושונה משאר האנשים? במה זה מתבטא? האם לאומנות יש גבולות וקווים אדומים או שהיא צריכה להיות מושתתת על חופש מוחלט? מה המקום שהאומנות תופסת ביהדות? האם אדם דתי יכול להיות אומן חופשי או שבהכרח מוטלות עליו הגבלות הלכתיות שיפגעו ביצירתיות שלו? מהי בעיניך "אומנות יהודית"?

מסגרתיות - וַיַּעֲשׂוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל כְּכֹל אֲשֶׁר צִוָּה ה' אֶת משֶׁה כֵּן עָשׂוּ" (לט,לב) – המצוות וההלכות הן דבר קבוע ואחיד שמסגרותיו נקבעו כבר לפני דורות רבים. האם אין זה סותר את האינדיבדואליות ואת הביטוי האישי של כל אחד? איך אפשר שכל היהודים יקיימו את אותן המצוות למרות הבדלי האופי והסגנון ביניהם? במה יכולה להתבטא הייחודיות של כל אחד בתוך מערכת מחויבויות זהה?

אסתטיקה - "וַיַּעַשׂ אֵת הַכִּיּוֹר נְחשֶׁת וְאֵת כַּנּוֹ נְחשֶׁת בְּמַרְאֹת הַצֹּבְאֹת" (לח,ח), ועיינו ברש"י על המקום – עד כמה לדעתכם משפיעה הופעה חיצונית אסתטית טובה? האם אתם מקדישים זמן לטיפוח אישי, איפור, תסרוקת? האם הייתם מוכנים לעשות ניתוח פלסטי לשיפור מראה חיצוני של אף וכדו'?

___________________________________________________

פרשת ויקרא

הקרבה – "וְנֶפֶשׁ כִּי תַקְרִיב" (ויקרא ב,א) – האם אנשים בדור שלנו פחות מוכנים להקריב למען דברים שהם מאמינים בהם מאשר בעבר? למה? מה תהיו מוכנים להקריב למען דבר שאתם מאמינים בו - כסף? מקום מגורים? נוחות? למען מה תהיו מוכנים להקריב את החיים - שום דבר/המדינה/בן משפחה/חבר/משהו שאתה מאמין בו?

מעילה - "נֶפֶשׁ כִּי תִמְעֹל מַעַל" (ה,טו) – אתה מאוד ממהר לתור לרופא ולא מוצא אף חניה אלא בחנייה פרטית או של נכים. מה תעשה? האם לדעתכם יש מקום לעשות טלפונים/צילומים/נסיעות ברכב על חשבון העבודה? חבר נתן לכם חפץ בהשאלה, וחבר אחר מבקש לשאול אותו מִכֶּם לזמן קצר. תתנו לו? אם אתם מאוד זקוקים לאיזה חפץ ובדיוק נתקלתם באחד כזה של חבר טוב אך הוא לא נמצא בסביבה כך שאי אפשר לבקש את רשותו, האם תשתמשו? מה דעתכם לגבי הורדות של תוכנות/שירים/סרטים מן האינטרנט?

כשרות - "וְכָל דָּם לֹא תֹאכֵלוּ" (ג,יז) – מה דעתכם על כשרות ה'מהדרין' לעומת הכשרות הרגילה? ומה לגבי כשרות שמעניקים כל מיני גופים פרטיים? (בד"צים למיניהם). נקלעת ביום חם למרכז תל-אביב, האם תיכנס למסעדה שאין לה תעודת כשרות כי היא פתוחה בשבת ותקנה פחית קולה להרוות את צמאונך? ולסיום בכיוון אחר לגמרי - למה אנשים מקפידים על מה שהם מכניסים לפה יותר מאשר על מה שהם מוציאים מן הפה?

___________________________________________________

לקראת פסח

שאלות לדיון ומשימות לגיוון שיעשו לכם קצת בלאגן סביב שולחן הסדר

- ליל הסדר – איזה חלק בליל הסדר/בהגדה אתם הכי אוהבים? למה?

- "השתא עבדי לשנה הבאה בני חורין" – מה ה'מִצְרַיִם' שלך? – כל אחד יאמר דבר אחד אליו הוא קצת משועבד והיה רוצה להשתחרר ממנו בשנה הקרובה (למשל: פייסבוק, הסלולארי, העבודה, כסיסת ציפורניים, תשומת לב יתירה לְמַה שהסביבה חושבת עלי וכדו').

- "מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות" – במה אתם מרגישים שונים הלילה מאיך שהייתם בערב הזה לפני שנה? האם אתם אוהבים שינויים או מעדיפים דווקא את המוכר והישן? למה קשה להשתנות? מה יכול לעזור לנו לעשות את זה? כל אחד יאמר מה הוא מאחל לעצמו לשנה הבאה, ומה לכל המשפחה.

- "עבדים היינו לפרעה במצרים" – למה עם ישראל היה צריך להיוולד כעם מתוך סבל נורא של שעבוד ארוך במצרים? מדוע חשוב כל-כך לזכור את מה שהיה שם ("וזכרת כי עבד היית בארץ מצרים")? נסו להיזכר בחוויה לא נעימה או משבר שעבר עליכם באופן אישי, האם אתם יכולים למצוא דברים חיוביים שהפקתם ממנו? נסו לענות על אותה שאלה גם ביחס לעם ישראל ככלל.

- מה היית עושה לו היית במקומם של המיילדות או במקומו של עמרם במצרים? האם היית מוכן לקפוץ לים כפי שעשה נחשון? בְּמַה היום אתה מוכן לקפוץ למים ראשון? איך אתם מבינים את אותם ארבע חמישיות מעם ישראל שמתו במכת חושך כי לא רצו לצאת ממצרים? מה פשר העקשנות של פרעה לסרב לשלח את ישראל למרות כל המכות הניחתות עליו? האם אתם מכירים תופעות מהסוג הזה מהחיים היום?

- "וכל המרבה לספר ביציאת מצרים הרי זה משובח"משימות:

א. כל אחד בוחר לעצמו דמות אחת מההגדה ומספר את סיפור יציאת מצרים מנקודת מבטה (לדוגמא: פרעה, דוב ממכת הערוב, אבן מהפירמידות, חרטום מצרי, ערב רב וכדו') – נסו להחיות את הדברים כמה שיותר ולהיות יצירתיים ומפתיעים...

ב. "והרי החדשות" – הכינו מהדורת חדשות בסגנון מודרני שתסקר אירועים מיציאת מצרים. השידור מהאולפן בְּגוֹשֶן יכלול דיווחים מהשטח ופרשנויות. כדאי לשלב ראיונות עם דמויות מפתח בפרשה. כל אחד מבני המשפחה מקבל דמות ומעבירים את השידור מאחד לשני.

ג. דרך נוספת - להכין מראש כרטיסיות משימה ולחלק למשתתפים. לדוגמא: "אתה פרעה. יועציך מעירים אותך באמצע הלילה ומדווחים לך על כך שאין מי שתיה בכל הארץ כי הכול הפך לדם. כתב הרדיו רוצה לשמוע מה יש לך לומר לאומה המצרית ומה אתה מתכוון לעשות" / "אתה משה. אלוקים מתגלה אליך בסנה ואומר לך שאתה השליח להוציא את ישראל ממצרים. מה תגובתך? איך אתה מרגיש? איך תעשה את זה?".

ד. מי או מה אני? – הכינו מראש כרטיסים שעל כל אחד רשום שם של דמות או מושג מההגדה. מכסים במטפחת את העיניים של אחד המשתתפים ומראים לכולם את הכרטיס. מותר לו לשאול עד חמש שאלות כדי לזהות מה רשום על הכרטיס. ניתן לענות על שאלותיו ב-כן/לא בלבד (דוגמאות: פרעה, אליהו הנביא, הבן הרשע, חרוסת, חמץ, צפרדע).

- "כנגד ארבעה בנים דיברה התורה" – עם איזה בן אתה הכי מזדהה? עִבְרוּ יחד על רשימת הבנים וחפשו נקודות טובות שאפשר לקחת לחיינו מכל אחד מהבנים. אם יש לכם הגדה עם ציורים – מה דעתכם על האופן בו ציירו את ארבעת הבנים? האם אתם מסכימים לדמות הסטריאוטיפית ש'הלבישו' על כל אחד מהם? האם יש עוד טיפוסים של בנים נוסף על הארבעה שהייתם מוסיפים? אם היית בן מההגדה - איזו שאלה היית אתה שואל על סיפור יציאת מצרים? ומשימה קטנה - כל הורה יאמר על כל אחד מבניו ובנותיו המסובים במה הוא רואה בו 'בן חכם'.

- "והיא שעמדה לאבותינו" – אם סבא וסבתא אתכם סביב השולחן בקשו מהם לספר את הסיפור האישי שלהם, הכי מפחיד, הכי מסוכן, שהכי ראו בו את יד ה', איך ניצלו מאיזה קרב/הפגזה/מלחמה. מאבא ואמא בַּקְשוּ שיספרו על ליל הסדר אחד שלא ישכחו כל חייהם.

- "ויהי שם לגוי" – מלמד שהיו ישראל מצוינים שם – כל אחד בוחר מישהו מן המסובים ואומר לכולם במה אותו אחד מצוין, בְּמַה ייחודו ואיכותו.

- "וגאלתי אתכם בזרוע נטויה" – בעז"ה נזכה גם אנחנו לגאולה שלימה בקרוב. איזו זכות יש לעם ישראל בדורנו שבגללה ה' יגאלנו במהרה? כל אחד מהמסובים אומר דבר אחד.

- "כל שלא אמר שלושה דברים אלו בפסח לא יצא ידי חובתו - פסח, מצה ומרור" – מה מסמלים בעיניך שלושת הדברים הללו? במה הם באים לידי ביטוי בחיים הרגילים שלנו?

- אפיקומן – איזה מתנה היית רוצה לבקש מאביך תמורת האפיקומן? ואיזו מאביך שבשמים?

לא אוכלים דבר אחרי האפיקומן כדי שטעמו יישאר. עם איזה 'טעם' אתה יוצא מליל הסדר?

- "אילו הוציאנו ממצרים ולא...דיינו" – איפה הכי קשה לך לעצור באמצע השיר? למה?

כל אחד יאמר שני דברים פרטיים שעליהם הוא מודה לה' ושמח, עוד אחד בו הוא מודה להורים או למישהו מהמסובים, ועוד דבר אחרון עליו הוא מודה, הקשור לעם ישראל.

- תודה לרב חננאל טחובר ולכל מי שנעזרתי בו ברעיונות לשאלות

___________________________________________________

פרשת שמיני

ברכה - "וַיִּשָּׂא אַהֲרֹן אֶת יָדָו אֶל הָעָם וַיְבָרֲכֵם" (ט,כב) – במה אתם הייתם מברכים את עם ישראל? במה הייתם מברכים את עצמכם? האם בעת צרה או מחלה אתם נוהגים ללכת להתברך מפי צדיקים? למה?

אש זרה - "וַיִּקְחוּ בְנֵי אַהֲרֹן נָדָב וַאֲבִיהוּא אִישׁ מַחְתָּתוֹ...וַיַּקְרִיבוּ לִפְנֵי ה' אֵשׁ זָרָה אֲשֶׁר לֹא צִוָּה אֹתָם" (י,א) – מה מקומה של הספונטאניות בחיים? עם איזה טיפוס אתם מזדהים יותר – עם המחושב והמסודר או עם הספונטאני וה"זורם"? האם לדעתכם האמנים והיוצרים הגדולים, מגיעים לתוצאות המרשימות מתוך עמל ויגיעה או מתוך השראה והארה ספונטאנית? מה עשויה ללמד העובדה שבשונה מרוב בעלי החיים, על האדם ללמוד, לתרגל ולהתאמן על מנת לבצע פעולות גופניות פשוטות (לפחות לבע"ח) כגון הליכה ואפילו זחילה?

- מדוע עבודת ה' צריכה להיות בדיוק לפי כללים מדודים ולא נתונה לרצון ליבו ולתחושותיו של האדם? האם יש מקום ביחסים עם אלוקים בו הזרימה הספונטאנית של האדם כן יכולה לבוא לידי ביטוי? מדוע לדעתכם היה העונש של נדב ואביהוא כה חמור?

התמודדות עם מוות - "וַיִּדֹּם אַהֲרֹן" (י,ג) – באילו דרכים אפשר להתמודד עם אובדן של קרוב משפחה או חבר? מה דעתכם על הדרך בה בחר אהרון? מה עמד מאחורי השתיקה שלו?

כשרות - "דַּבְּרוּ אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר זֹאת הַחַיָּה אֲשֶׁר תֹּאכְלוּ" (יא,ב) – מהי הסיבה שבגלל נאסרו למאכל חיות מסויימות - האם אכילת החיות הטמאות מזיקה לבריאות? האם היא נועדה רק ליצור הבדל ומרחק בין יהודים לגויים ולמנוע סעודות משותפות? האם היא גורמת לאדם נזק רוחני? משהו אחר?

___________________________________________________

שאלות לדיון לפרשת תזריע-מצורע

בנים ובנות ומה שביניהם - "אִשָּׁה כִּי תַזְרִיעַ וְיָלְדָה זָכָר" (יב,ב) – במה אתם מוצאים הבדלים בין בנים לבנות? האם יש לחלק מההבדלים שורש משותף? האם ההבדלים בין בנים לבנות הם תוצאה של חינוך, השפעה סביבתית, הבדלים מולדים בנפש, גם וגם? מה ההשלכות של לימוד בבית ספר מעורב – מבחינה לימודית – האם זה עושה טוב לבנים? לבנות? מה ההשלכות של זה מבחינות חברתיות ואחרות? האם לדעתכם לאנשים שגדלו בחברה מעורבת יהיה קשה יותר ליצור בעתיד קשר למטרת נישואין? או אולי להפך? למה?

פמניזם - "וְאִם נְקֵבָה תֵלֵד" (יב,ה) - האם אתם מזדהים עם יסודות התנועה הפמיניסטית או עם חלקם? על רקע מה היא הופיעה ומה תרומתה החיובית והשלילית לעולם? יש הטוענים שהגברים היום 'נשיים' מבעבר והנשים 'גבריות' יותר. האם אתם מסכימים לכך?

ברית מילה - "וּבַיּוֹם הַשְּׁמִינִי יִמּוֹל בְּשַׂר עָרְלָתוֹ" (יב,ג) – מאז ומעולם מסרו יהודים את נפשם למול את ילדיהם גם בתקופות שהדבר הכי כרוך בסכנת חיים. גם כיום במדינת ישראל אחוז עצום בין ה'חילונים' מקפיד לקיים את המצווה, יותר מאשר מרבית המצוות האחרות, ואפילו ההגיוניות יותר. מה סיבת הדבר? מה הרעיון שמאחורי מצוות המילה? מדוע היא מתקיימת דווקא באותו המקום? הגויים נקראים במקומות רבים 'ערלים'. למה נבחר דווקא הכינוי הזה?

צרעת – "זֹאת תִּהְיֶה תּוֹרַת הַמְּצֹרָע" (יד,ב) – חז"ל: "המצורע – המוציא שם רע" - למה דווקא צרעת באה כעונש על דיבור לשון הרע? מדוע היום אין צרעת? האם אתם מסוגלים לדמיין עולם בו המדבר רע על זולתו מצטרע? האם הייתם רוצים לחיות בעולם כזה? האם בדור מתקדם וטכנולוגי כמו שלנו בעיית לשון הרע פחותה יותר מאשר בעבר או להפך?

האם לדעתכם אפשר לנהל עיתונות רצינית ותקשורת יעילה שתשמור על הלכות לשון הרע או שזה דבר בלתי ישים? מה מחולל את הצורך הנפשי האנושי לרכל על הזולת? מה הרכילות עושה למי שמספר אותה? כיצד אתם נוהגים כשאתם בתוך חבורת אנשים ואחד מהם מתחיל 'ללכלך' על מישהו אחר?

___________________________________________________

פרשת אחרי מות – קדושים

אחרי מות

המוות "אַחֲרֵי מוֹת שְׁנֵי בְּנֵי אַהֲרֹן" (טז,א)

א. מדוע אנשים חוששים כל-כך מהמוות? האם אפשר לעמוד מולו ולא לפחד? מה טוב במוות? (במילים אחרות – איך היה נראים בני אדם בעולם שאין בו מוות וכולם חיים לנצח?). איך אפשר להבין אנשים שמוכנים לסכן את החיים שלהם למען כסף/פרסום/יחס מסוים מהחברה?

ב. מהי הדרך הנכונה להנציח אדם שנפטר או נהרג? האם אתם מרוצים מהאופי והסגנון של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל במדינה כיום?

ג. מה דעתכם על קיצור חיים של אנשים הסובלים ממחלות חשוכות מרפא ומתייסרים? ומה לגבי הריגת עוברים בעלי מום? ומה ביחס לעוברים שההורים לא מעוניינים בהם מסיבות כלכליות, חברתיות או משיקולי נוחות אישית?

ד. האם אתם בעד עונש מוות על פשעים חמורים? כמו מה? האם לדעתכם עונש המוות הוא החמור ביותר שאפשר לתת לבן אדם?

גורל "וְנָתַן אַהֲרֹן עַל שְׁנֵי הַשְּׂעִירִם גֹּרָלוֹת" (טז,ח) – האם אדם שנתקל במכשולים באיזשהו תחום בחיים (לא מצליח למצוא עבודה, להתחתן וכדו') זהו גורל שנקבע לו משמים או שזה דבר שתלוי בו (ואולי אף באשמתו)? האם אתם מאמינים ב'עין הרע'? אם כן במה היא יכולה לפגוע באדם והאם יש דרך להתגונן מפניה?

שיקולים – "וְכִפֶּר בַּעֲדוֹ וּבְעַד בֵּיתוֹ וּבְעַד כָּל קְהַל יִשְׂרָאֵל" (טז,יח) - כשאדם בא לבחור מקצוע או מקום מגורים אילו שיקולים הוא צריך לקחת בחשבון – אישיים/משפחתיים/לאומיים? נסו לחשוב על בחירות שהיו לכם בחייכם – מה מהמרכיבים הנ"ל היה קיים שם?

דרך אחת? "אִישׁ אִישׁ מִבֵּית יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר יִשְׁחַט...וְאֶל פֶּתַח אֹהֶל מוֹעֵד לֹא הֱבִיאוֹ... דָּם יֵחָשֵׁב לָאִישׁ הַהוּא דָּם שָׁפָךְ" (יז,ג-ד) – מה פשר התעקשות שהקרבת הקורבנות תיעשה דווקא במקדש ולא כל אחד במקום מגוריו? (תארו לעצמכם שהיה יוצא חוק הקובע שאין להתפלל באף בית-כנסת מלבד בכותל המערבי...). האם יש ביהדות דרך אחת שראוי לחיות בה כעובד ה' או שייתכנו מספר דרכים? פרטו! האם יש דרכים שבכל מקרה הן פסולות ושגויות ואין ללכת בהן? האם יש לראות את הרפורמים או הקונסרבטיבים כעוד זרם לגיטימי ביהדות או שכבר מדובר במשהו אחר לגמרי שצריך להרחיק ולהוקיע?

הגויים - "בְּחֻקֹּתֵיהֶם לֹא תֵלֵכוּ" (יז,ג) – אילו דברים טובים יש לקחת מן הגויים ומה כדאי להיזהר לא ללמוד מהם?

נטיות הפוכות"וְאֶת זָכָר לֹא תִשְׁכַּב מִשְׁכְּבֵי אִישָה" (יח,כב) – האם נכון היה להילחם נגד קיום מצעד הגאווה בירושלים? האם המאבק השיג את מטרתו? מה צריך להיות יחס החברה הדתית כלפי הומוסקסואלים? מה יעשה אדם כזה שרוצה להיות נאמן להלכה אך מתקשה להתכחש לנטייתו הטבעית?

קדושים

הורים – "אִישׁ אִמּוֹ וְאָבִיו תִּירָאו" (יט,ג) – מה עושים כשיש חילוקי דעות קשים עם ההורים? איפה עובר הגבול בין לכבד לבין לשמור על עצמאות ושליטה בחיים שלי?

הערצה – "אַל תִּפְנוּ אֶל הָאֱלִילִים" (יט,ד) – בסביבה שלנו קשה למצוא עוד אנשים הסוגדים לאלילים של עץ ואבן, אך יש רבים המעריצים דמויות טלוויזיוניות ואומני בידור. מה דעתכם על התופעה? מה מביא נער/ה להתמסר לדבר שכזה? האם התופעה קיימת גם ביחס לדמויות תורניות? מה הטוב ומה הרע שבה?

ביקורת - "הוֹכֵחַ תּוֹכִיחַ אֶת עֲמִיתֶךָ" (יט,יז) – למה אנשים לא אוהבים לקבל ביקורת? איך אפשר לתת ביקורת באופן שתתקבל?

העולם שייך לצעירים? – "מִפְּנֵי שֵׂיבָה תָּקוּם וְהָדַרְתָּ פְּנֵי זָקֵן" (יט,לב) – עם התארכות תוחלת החיים, אחוז הזקנים באוכלוסייה הולך וגדל. כיצד מתייחסת החברה היום לקשישים? אדם חכם אמר פעם ש'זיקנה', יותר משהיא עניין של גיל היא תכונה נפשית. האם אתם מסכימים לאמירה הזו? האם אתם מכירים זקנים 'צעירים'? האם אתם 'זקנים' במשהו?

גרים – "וְכִי יָגוּר אִתְּךָ גֵּר בְּאַרְצְכֶם לֹא תוֹנוּ אֹתוֹ" (יט,לג) - למה תהליך הגיור כל כך מקשה על הבאים להצטרף לעם ישראל? העלייה מרוסיה יצרה מצב בו יש מאות אלפי אנשים שאינם יהודים על פי ההלכה שעלו וקיבלו אזרחות מתוקף חוק השבות. איך צריך להתמודד עם הבעיה הזו? איך אתה מרגיש באופן אישי כלפי האנשים הללו? האם באופן אישי היית מוכן/ה להתחתן עם גר/ה?

___________________________________________________

פרשת אמור

משפחה - "כִּי אִם לִשְׁאֵרוֹ הַקָּרֹב אֵלָיו לְאִמּוֹ וּלְאָבִיו וְלִבְנוֹ וּלְבִתּוֹ וּלְאָחִיו" (כא,ב) – האם מלבד סעודות שבת יוצא לכם לקיים מפגשים משפחתיים? האם אתם מרוצים מהמצב הזה? במה מיוחד הקשר שלכם עם בני המשפחה לעומת הקשר עם אנשים מבחוץ? האם יש אצלכם במשפחה מריבות וויכוחים בין האחים לעיתים קרובות? על אילו דברים? מה מיוחד במשפחה שלכם לעומת משפחות אחרות? האם הייתם רוצים משפחה גדולה/קטנה יותר? אילו דברים טובים תיקחו מתוך הבית שלכם לבית שתקימו בעז"ה בבוא היום? מה תרצו שיהיה אחרת?

גירושין – "וְאִשָּׁה גְּרוּשָׁה מֵאִישָׁהּ" (כא,ז) - בשנים האחרונות תופעת הגירושין התעצמה מאוד, גם בציבור הדתי. מדוע זה קורה? מה דעתכם על זוג שלא טוב להם ביחד אבל נמנעים מלהתגרש בינתיים "בגלל הילדים"?! מתי לדעתכם כדאי לזוג עם בעיות בזוגיות ללכת לטיפול ולעבוד על זה ומתי נכון להרים ידיים ולהעדיף את האופציה של גירושין? מחקרים מראים שרוב הגירושים מתרחשים בחמש השנים הראשונות לנישואין. האם היה אפשר לצפות את זה מראש?

תורה וחיים - "וּמִן הַמִּקְדָּשׁ לֹא יֵצֵא" (כא,יב) – צעירים דתיים רבים יוצאים לַעולם מן הישיבה/מכללה/מדרשה בְּרָמָה רוחנית גבוהה, מלאים מוטיבציה ערכית וברצון לחיים בו התורה תתפוס מקום חשוב. רבים מהם מגלים אחרי שנים ספורות שמכל הרצונות הטובים לא נותר הרבה. מדוע זה קורה? האם יש דרך למנוע זאת? האם ניתן לעשות הכנה במוסדות החינוך כדי שדברים ייראו אחרת? האם אפשרי ליצור בתוך המוסדות להשכלה גבוהה מסגרות מיוחדות שיספקו לסטודנטים דתיים את המענה שהם זקוקים לו?

___________________________________________________

פרשת בהר-בחוקותיי

שמיטה – "שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶךָ וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְמֹר כַּרְמֶךָ וְאָסַפְתָּ אֶת תְּבוּאָתָהּ. וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ שַׁבָּת לַה' שָׂדְךָ לֹא תִזְרָע וְכַרְמְךָ לֹא תִזְמֹר" (כה,ג-ד) – מדינת ישראל של היום היא מעצמת היי-טק, והחקלאות תופסת מקום זניח בכלכלתה. האם אתם רואים בזה בעיה? האם באופן אישי אתם חשים משיכה לעיסוק בעבודת האדמה? בעידן המודרני כאשר רוב המשק אינו חקלאי האם יש משמעות לשביתת הארץ? האם אפשר ליישם את הרעיון של השמיטה גם תחומים אחרים (עסקים, מערכת החינוך, הבריאות וכו')? כיצד?

שלום – "וְנָתַתִּי שָׁלוֹם בָּאָרֶץ" (כו,ו) - מאז תחילת המפעל הציוני ועד היום הארץ געשה ממלחמה. האם אתם מאמינים שיהיה שלום בין ישראל לעמים המקיפים אותה בעתיד הנראה לעין? מה מעכב את זה מלקרות? עד כמה נכון להתפשר ולוותר למען השלום? האם מבחינה רוחנית מצב של שלום עם הגויים המקיפים אותנו, טוב לישראל?

ישן וחדש"וְיָשָׁן מִפְּנֵי חָדָשׁ תּוֹצִיאוּ" (כו,י) - האם אתם טיפוסים שאוהבים כל הזמן חידושים ושינויים או שמעדיפים את הישן והמוכר? האם גם בתוך עולם הדת וההלכה יש מקום לחידושים? מה טוב ומה מסוכן בזה?

התבוללות – "וַאֲבַדְתֶּם בַּגּוֹיִם וְאָכְלָה אֶתְכֶם אֶרֶץ אֹיְבֵיכֶם" (כו,לח) – יש המכנים זאת "השואה השקטה" – בקרב יהודי התפוצות יש עשרות אחוזים של התבוללות. כיצד אפשר לעצור את זה? האם הייתם מוכנים לצאת לשליחות ציונית-תורנית בקהילה יהודית בחו"ל כדי לחזק את הזהות היהודית ולהילחם במכת נישואי התערובת? האם יש מקום לקבל לקהילה יהודי שנשוי לגוי או שיש להוקיעו ולדחותו? כאשר בן הזוג שאינו יהודי רוצה להתגייר ולהינשא כדת משה וישראל ליהודי, האם יש להקל בתהליכי גיורו או בדיוק להפך?

___________________________________________________

שאלות לעיון ולדיון – מיוחד לחג השבועות ומגילת רות

תורה, תורה, תורה - האם את/ה אוהב/ת ללמוד תורה? האם את/ה מרוצה מהמקום שהיא תופסת בחיים שלך? מה תגיד לאדם/נער שטוען שהוא לא לומד תורה כי הוא אינו "מתחבר" לזה? איזה מין בן אדם היית אם התורה לא היתה קיימת כלל בחייך? האם היום קשה יותר ללמוד תורה מאשר פעם או בדיוק הפוך? האם אפשר להיות מנותק מתורה אך עדיין להיות אדם מוסרי? יש מצוות שלא היינו חושבים עליהן אם אלוקים לא היה מצווה עליהן, אך למה צריך את התורה בשביל איסורים כמו לא לרצוח, לגנוב או לשקר או מצוות כמו השבת אבידה ועזרה לעניים?

מגילת רות – א. אלימלך ומשפחתו ירדו מן הארץ מסיבות כלכליות. מה דעתכם על מי שיורד מן הארץ בגלל מצוקה כלכלית/בשביל משרה טובה יותר/כי נמאס לו מהמדינה?

ב. נעמי מחליטה לחזור לארץ ושתי כלותיה דבקות בה. יחסי כלה-חמות הן בדרך כלל מושא לבדיחות בעלות נימה שלילית. האם לדעתכם יש לזה יסוד במציאות? אם כן – למה זה קורה? האם יש דרך לגרום לכך שיהיה אחרת?

ג. ייחוסו של דוד, המלך האולטימטיבי של עם ישראל, נראה די מפוקפק. צאצא של גיורת מואביה (השייכת לעם שנולד ממעשה נורא של גילוי עריות בין לוט לבנותיו), מצד אחד, ומצד שני – צאצא של פרץ שנולד ממעשה יהודה ותמר שעל פניו נראה כזנות. האם אתם מעלים בדעתכם עוד דת אחרת שתספר על משיחה דברים שכאלו? מה לדעתכם משמעות הדבר?

ד. מה הקשר המהותי בין מגילת רות לחג השבועות? (לפחות שלושה דברים)

___________________________________________________

פרשת נשא

להוציא מן המחנה - "צַו אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וִישַׁלְּחוּ מִן הַמַּחֲנֶה כָּל צָרוּעַ וְכָל זָב וְכֹל טָמֵא לָנָפֶשׁ" (ה,ב)איך צריך להתייחס לתלמיד שהתנהגותו חורגת מן הכללים של המוסד החינוכי? מתי מן הראוי 'לטפל' בו בתוך המסגרת והיכן עובר הקו האדם שמעבר לו הוא יצטרך לחפש לו מוסד אחר? האם זה מְשַנֶה האם מדובר בהתנהגות בעייתית מבחינה דתית, חברתית, מוסרית או מסגרתית? כאשר יש חשש שיגרור איתו אחרים? כאשר אם יסולק מן המוסד יש חשש שהוא יתדרדר לרחוב? ומה לגבי היחס לבן שמתדרדר בתוך משפחה?

התא המשפחתי - "אִישׁ אִישׁ כִּי תִשְׂטֶה אִשְׁתּוֹ" (ה,יב) – אחוזי הגירושין היום מרקיעים לשיא. גם אצל אלו שנשארים נשואים הרבה פעמים ישנם "גירושין אמוציונאליים" – נתק רגשי, ונשארים ביחד בגלל הילדים, מסיבות כלכליות, הפחד מגירושין וכדו'. מי אשם בערעור התא המשפחתי היום? אילו דברים מחזקים את התא המשפחתי ואילו מחלישים אותו? האם לדעתכם זהו מצב בריא שלגבר/אישה נשואים יהיו ידידים/ות בני המין השני למפגשים ודיבורים משותפים?

נזיר - "מִיַּיִן וְשֵׁכָר יַזִּיר חֹמֶץ יַיִן וְחֹמֶץ שֵׁכָר לֹא יִשְׁתֶּה" (ו,ג) – האם התנזרות והסתפקות במועט זו המצאה של כאלו שפשוט לא היה להם, או שכל אדם צריך להציב לעצמו גבולות פרישה מכל מיני דברים? האם זה קיים גם בחיים שלכם? במה? מה זה נותן לכם?

שוב ושוב ושוב...פרשת נשׂ­א היא הפרשה הארוכה בתורה בעיקר בגלל קורבנות הנשיאים שחוזרים על אותו התוכן בדיוק לא פחות מאשר שתים עשרה פעמים (!). בחיים של עובד ה' מוטיב החזרה בולט מאוד. אותה תפילת שמונה עשרה, שלוש פעמים ביום, כל השנה, כל החיים. מצוות וטקסים שחוזרים על עצמן שוב ושוב. רבים מתקשים לתפקד כך וטוענים שזה משעמם ומייבש אותם, ומוציא את כל הרוח מהמפרשים. האם גם בעולם החול קיימת אותה תופעה? האם יש צד חיובי בעובדה שכך בנויים דברים? האם ישנה דרך לשנות, להחליף ולחדש בעבודת ה' מבלי לפרוץ את המסגרת?

___________________________________________________

פרשת בהעלותך

הזדמנות שניה – פסח שני – "וַיֹּאמְרוּ הָאֲנָשִׁים הָהֵמָּה אֵלָיו אֲנַחְנוּ טְמֵאִים לְנֶפֶשׁ אָדָם לָמָּה נִגָּרַע לְבִלְתִּי הַקְרִיב אֶת קָרְבַּן ה' בְּמֹעֲדוֹ בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (ט,ז) - האם תהיו מוכנים לתת הזדמנות שנייה לחבר טוב שבגד באמונכם? לעובד שמעל בתפקידו? לבן/בת זוג שאיכזב אתכם עמוקות? נסו לשים את עצמכם לרגע בצד שפגע – האם תעזו לבקש עוד צ'אנס? ועוד אחד? כיצד תשכנעו אותו/ה שזה לא יקרה שוב?

קיטורים – "וַיְהִי הָעָם כְּמִתְאֹנֲנִים" (יא,א) – למה אנשים אוהבים כל כך לקטר? האם היום אנשים מפונקים יותר מאשר פעם? מה אפשר לעשות עם בן אדם שכל הזמן מתמקד ברע ומתלונן עליו ולא מסוגל לראות את הטוב?

פוליטיקאים – "אֶסְפָה לִּי שִׁבְעִים אִישׁ מִזִּקְנֵי יִשְׂרָאֵל... וְאָצַלְתִּי מִן הָרוּחַ אֲשֶׁר עָלֶיךָ וְשַׂמְתִּי עֲלֵיהֶם וְנָשְׂאוּ אִתְּךָ בְּמַשָּׂא הָעָם" (יא, טז-יז) איך הציבור מתייחס היום לפוליטיקאים? האם לדעתכם יחס זה מוצדק? העיתונות מרבה לדווח על עבירות של פוליטיקאים, האם באמת הם נכשלים יותר מאשר אחרים? אם כן – מדוע? האם אתה יכול לדמיין את עצמך משרת את עם ישראל בתחום הפוליטי?

כלא ועונשים אחרים – "וַיֹּאמַר אֲדֹנִי משֶׁה כְּלָאֵם" (יא,כח) – מדינת ישראל מרבה להשתמש בעונש מאסר כנגד פושעים מסוגים שונים. מה המטרות שרוצים להשיג בלכלוא אדם מאחורי סורג ובריח? האם לדעתכם עונש של מאסר משיג את מטרתו? באילו דרכים אחרות ניתן היה לנהוג עם עבריינים? הנתונים מראים שרבים מאוד מהאסירים חזרו אל הכלא זמן לא רב לאחר שעזבו אותו. ממה זה נובע לדעתכם? האם אתם חושבים שהענישה המקובלת היום במדינה נעשית במידה נכונה או שאולי היא מחמירה מידי או מקלה מידי? האם אתם בעד עונש מוות? על אילו עבירות?

___________________________________________________

פרשת שלח

המרגלים – "שְׁלַח לְךָ אֲנָשִׁים וְיָתֻרוּ אֶת אֶרֶץ כְּנַעַן" (יג,ב) - מה היה חטאם של המרגלים, הרי נשלחו כדי לספר מה ראו וזה מה שעשו, לא? האם במבט ריאלי-ארצי היה סיכוי לכבוש את הארץ המבוצרת ולגבור על בני הענק? האם עַם ישראל צריך לבנות על ניסים כשהוא יוצא להילחם? כבר כשעלה הרעיון הציוני לפני עשרות שנים היה שאמרו שהוא הזוי ולא ריאלי. האם הם טעו באבחנתם? מה ההסבר לכך שהצליח בסופו של דבר, ומה עומד מאחורי ההישגים העצומים של מדינת ישראל בכל שנות קיומה – האם יש לכך הסברים טבעיים או שזה נובע מעזרה משמים? כאשר אדם מנסה לגלגל יוזמה חדשה אך נתקל בקשיים כלכליים ובהתנגדויות שונות – האם זה סימן שעליו להפסיק או שצריך להתעקש בכל מחיר עד להשגת המטרה?

ארץ ישראל – "אֶרֶץ אֲשֶׁר הִיא זָבַת חָלָב וּדְבָש" (יד,ח) – בדיחה ידועה אומרת שמשה רבנו הסתובב עם בני ישראל ארבעים שנה במדבר כי הוא חיפש את המקום היחיד במזרח התיכון שאין בו נפט... האם ארץ ישראל היא אכן "זבת חלב ודבש"? האם יש לה סגולות ויתרונות גם במישור החומרי?

סליחה"וְנִסְלַח לְכָל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (טו,כו) - למה קשה כל-כך לבקש סליחה? האם יש דרך נכונה ולא נכונה לעשות את זה? למה קשה לסלוח? האם יש מצבים בהם מוצדק לא לסלוח למי שפגע בך גם אם הוא מבקש סליחה?

ולא תתורו - "וְלֹא תָתוּרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם אֲשֶׁר אַתֶּם זֹנִים אַחֲרֵיהֶם" (טו,לט) – כיצד אפשר להתמודד עם הפזילה החוצה וההשוואות הבלתי פוסקות ל'דשא של השכן' ובעיקר לְמַה שיש לו בתוך הבית? במה באה הבעיה הזו לידי ביטוי בתחום של ההיכרויות למטרת חתונה? האם יש לה גם מקום חיובי?

___________________________________________________

פרשת קורח

מחלוקות - "וַיִּקָּהֲלוּ עַל משֶׁה וְעַל אַהֲרֹן וַיֹּאמְרוּ אֲלֵהֶם רַב לָכֶם" (טז,ג) - עם ישראל התאפיין מאז ומעולם בריבוי דעות ומפלגות. בארה"ב יש שלוש מאות מיליון תושבים ושתי מפלגות עם הבדלים לא גדולים ביניהן. בארץ יש 6 מיליון יהודים אך הרבה מאוד מפלגות עם הבדלים תהומיים ביניהן. מדוע זה ככה? איך העובדה הזו השפיעה על ההיסטוריה שלנו? האם היא גרמה נזקים? מה דעתכם שני חברים שטוענים שהם מעולם לא מתווכחים ולא רבים על שום דבר? ומה לגבי זוג נשוי?

מי בעד קורח? - "כִּי כָל הָעֵדָה כֻּלָּם קְדשִׁים וּבְתוֹכָם ה'" (טז,ג) - לכאורה, הטענה של קורח נשמעת הרבה יותר משכנעת. 'כולם בנים של הקב"ה, קיבלו תורה מסיני ובתוכם מפעמת נשמה קדושה. מה פתאום לעשות אבחנות והגבלות לחלק מהאנשים?! האם אין כאן חלוקת ג'ובים ותפקידים למקורבים?'.

מה התשובה לטענה של קורח? מדוע משה לא עונה לו שום תשובה במישור התיאולוגי ורק מציע את תרגיל המחתות? לכל אורך ההיסטוריה לא מצאנו עונש חריג ונוראי שהארץ פותחת פיה ובולעת חיים גברים, נשים וטף. מה היה בחטאו של קורח ועדתו שהצדיקו את זה?

שבטים, מגזרים ועדות - "רַב לָכֶם בְּנֵי לֵוִי" (טז,ו) - האם החלוקה לשבטים בתוך עם ישראל והאבחנות ביניהם הן דבר שראוי שיהיה מלכתחילה או שהוא קיים רק בדיעבד? מה גורם להבדל בין כוהנים ללוויים ולישראלים? האם ההבדלים בין עדות ומגזרים כיום הם תוצאת של השפעת הסביבה, חינוך ומוסכמות חברתיות או שהם באמת נובעים מסוגים שונים של אופי? האם נישואים בין בני זוג מעדה שונה הם רעיון טוב? מה היתרון והחיסרון בצעד כזה? כיצד הייתם נוהגים באופן אישי?

עונשים קולקטיביים - "הָאִישׁ אֶחָד יֶחֱטָא וְעַל כָּל הָעֵדָה תִּקְצֹף" (טז,כב) - האם לדעתכם ראוי להטיל לפעמים עונש קולקטיבי או שזה מעשה לא מוסרי? (למשל, מורה שמעניש כיתה שלימה בבוחן בגלל שכמה מהם התפרעו. או להבדיל - לנקוט בצעדים ענישה כנגד כפר שלם שממנו יצאו מחבלים).

___________________________________________________

פרשת חוקת

מצוקת המים - "וְלֹא הָיָה מַיִם לָעֵדָה" (כ,ב) מדינת ישראל תלויה במי הגשמים וסובלת לעיתים קרובות ממחסור חמוּר במים ומבצורת. כשיש צורך בצמצום מכסות המים, על איזה מגזרים יש להטיל את ההגבלות – גינות נוי ומדשאות/בריכות שחיה/חקלאות/תעשייה/המגזר הפרטי? כיצד לדעתך ניתן לעודד את הציבור לצמצם את צריכת המים ולהימנע מבזבוז? כיצד אתם נוהגים באופן אישי?

הכאת הסלע - "וַיָּרֶם משֶׁה אֶת יָדוֹ וַיַּךְ אֶת הַסֶּלַע בְּמַטֵּהוּ פַּעֲמָיִם" (כ,יא) – מתי לדעתכם אין די בדיבורים וצריך להפעיל כוח? האם הורים צריכים להשתמש לעיתים במכות כדי להעביר מסר? באילו מקרים? ומה לגבי מורים? מה פוגע יותר (בטווח הקרוב והרחוק)– מכה פיזית או מכה נפשית? מה חמור יותר בעיני הַחֱבְרָה? האם לדעתכם זה מוצדק?

שבויים - "וַיִּשְׁמַע הַכְּנַעֲנִי מֶלֶךְ עֲרָד ישֵׁב הַנֶּגֶב כִּי בָּא יִשְׂרָאֵל דֶּרֶךְ הָאֲתָרִים וַיִּלָּחֶם בְּיִשְׂרָאֵל וַיִּשְׁבְּ מִמֶּנּוּ שֶׁבִי" (כא,א) – מצאנו בתנ"ך כמה מקרים של מישהו שנפל בשבי (לוט ביד ארבעת המלכים, דינה בשכם, המקרה שלנו). מהי הדרך בה נקטו באותם המקרים כדי לחלץ את השבויים? האם לדעתכם היום המצב שונה? מדוע? מה המחיר אותו על עם ישראל להיות מוכן לשלם כדי להשיב הביתה שבוי? האם זה משנה במי מדובר – אזרח/חייל, נפל בשבי באשמתו/שלא באשמתו?

___________________________________________________

פרשת בלק

ברכה - "כִּי יָדַעְתִּי אֵת אֲשֶׁר תְּבָרֵךְ מְבֹרָךְ" (כב,ו) – איך עובדת ברכה של צדיק? האם זו גזירה שחייבת להתקיים/תפילה/איחול טוב? האם יש תועלת גם בברכה של אנשים רגילים? מה פשר ברכת ה' לאברהם "והיה ברכה...ונברכו בך כל משפחות האדמה"? האם גם לנו יש את היכולת הזאת?

ומה לגבי קללה - האם חוץ מן העלבון, יש כאן משהו שפוגע מבחינה ממשית? מה לדעתכם דרך התגובה הנכונה כשבעקבות ויכוח מישהו בכביש/ ברחוב/בעבודה מקלל אותך?

כסף "אִם יִתֶּן לִי בָלָק מְלֹא בֵיתוֹ כֶּסֶף וְזָהָב לֹא אוּכַל לַעֲבֹר אֶת פִּי ה'" (כב,יח) – כסף הוא לא דבר רע. קשה להסתדר בלעדיו וגם אפשר לעשות איתו הרבה מאוד דברים טובים. עד כמה רחוק תהיה מוכן ללכת בשביל עבודה מכניסה יותר מבחינה כלכלית – לעבוד שעות נוספות ולהיות פחות זמן עם המשפחה? לעבוד במקצוע שפחות מתאים לך ואתה פחות נהנה ממנו? לנסוע רחוק/לעבוד בדבר טכני ומשעמם/לעבוד בצוות או להיות כפוף לאנשים "לא סימפטיים" במיוחד?

ישראל והעמים - "הֶן עָם לְבָדָד יִשְׁכֹּן וּבַגּוֹיִם לֹא יִתְחַשָּׁב" (כג,ט) – "לא עוד עם לבדד ישכון", הכריז ראה"מ המנוח יצחק רבין בטקס חתימת הסכם השלום עם ירדן. האם "עם לבדד ישכון" זו ברכה או קללה? מה היחס בינה לבין הרצון של עם ישראל להיות "אור לגויים"? סקר שנעשה באירופה לפני מספר שנים מראה ש-60% מהאנשים סוברים שהמדינה שהכי מסכנת את שלום העולם אינה איראן אלא דווקא...ישראל. האם למרות האנטישמיות והעוינות למדינת ישראל ניתן לראות דברים בהם עם ישראל ומדינת ישראל משפיעים לטובה על העולם ומהווים "אור לגויים"?

___________________________________________________

פרשת פינחס

קנאות - "פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הַכֹּהֵן הֵשִׁיב אֶת חֲמָתִי מֵעַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּקַנְאוֹ אֶת קִנְאָתִי בְּתוֹכָם" (כה,יא) – למילה 'קָנָאוּת' יש היום קונטציה שלילית, אך פינחס זכה לברית שלום דווקא בגלל שקינא את קנאת ה'. האם קנאות היא דבר טוב או רע? האם יש דברים שאת/ה תהיו קנאי בעבורם?

פמינזם – "וַתִּקְרַבְנָה בְּנוֹת צְלָפְחָד" (כז,א) – יש הטוענים שבנות צלופחד היו הפמיניסטיות הראשונות. האם אתם מסכימים לטענה הזו? האם לדעתכם נשים היום, בעידן המודרני, מקופחות לעומת הגברים? מה המצב בעולם הדתי? לוּ הייתה לך האפשרות לבחור האם להיוולד גבר או אישה – במה היית בוחר/ת? למה?

בנים ובנות – "כִּי אֵין לוֹ בֵּן" (כז,ד) - יש הטוענים שבנים טובים יותר במקצועות ריאליים ובנות במדעי הרוח. אתם מסכימים לזה? אם כן, ממה זה נובע? האם יש עוד תחומים שבהם אתם רואים הבדלים משמעותיים בין המינים? מבלי להתייחס כרגע להיבט התורני – האם מסגרות לימודים מעורבות של בנים ובנות משפיעות לטובה על הרמה הלימודית ועל האווירה או מזיקות להם?

מנהיג – "יִפְקֹד ה' אֱלֹקֵי הָרוּחֹת לְכָל בָּשָׂר אִישׁ עַל הָעֵדָה" (כז,טז) – מה התכונות המרכזיות הנדרשות כדי להיות מנהיג? האם זה משהו שנולדים איתו או שהאדם מכשיר את עצמו לזה עם השנים? מי מהדמויות הקיימות במדינת ישראל היום הוא מנהיג בעיניך? אילו תכונות של מנהיג קיימות בך?

___________________________________________________

פרשת מטות-מסעי

הבטחות- "לֹא יַחֵל דְּבָרוֹ כְּכָל הַיֹּצֵא מִפִּיו יַעֲשֶׂה" (ל,ג) - פוליטיקאי מפורסם אמר פעם כתגובה לשאלה מדוע אינו מקיים את הבטחותיו מלפני הבחירות: "נכון שהבטחתי, אבל לא הבטחתי לקיים". ברור שאמירות כאלו מקוממות, אבל מה תאמרו לטענה ש"דברים שרואים מכאן לא רואים משם", "יש לחצים בינלאומיים חזקים", "קיים מידע מסווג שמשפיע על ההחלטות", האם דברים כאלו מצדיקים חוסר נאמנות להבטחות ישנות? האם קרה לכם באופן אישי שהפרתם הבטחה? למה?

לקיחת שלל - "וַיִּקְחוּ אֶת כָּל הַשָּׁלָל וְאֵת כָּל הַמַּלְקוֹחַ בָּאָדָם וּבַבְּהֵמָה" (לא,יא) – האם לדעתכם יש בעיה מוסרית בלקיחת שלל מהאויב בעת מלחמה? האם זה משנה אם כל חייל לוקח לעצמו או שהצבא לוקח בצורה רשמית ומאורגנת את השלל ואז מחלק לפי שיקוליו?

שירות צבאי ללומדי תורה - "הַאַחֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה וְאַתֶּם תֵּשְׁבוּ פֹה" (לב,ו) – האם לדעתכם יש הצדקה לכך שלומדי תורה ידחו (לגמרי או לזמן קצוב) את שירותם הצבאי? האם מוצדק לקצר את השירות הצבאי כדי לאפשר באותו הזמן ללמוד תורה? (כמו שעושים בישיבות ההסדר שמשרתים כמחצית מהזמן הרגיל). אם אתם סוברים שאין הצדקה לדחיית שירות – האם צריך לחייב בחוק ולהכריח בני ישיבות להתגייס גם בניגוד לרצונם?

עידוד התרבות - "צַו אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְנָתְנוּ לַלְוִיִּם מִנַּחֲלַת אֲחֻזָּתָם עָרִים לָשָׁבֶת וּמִגְרָשׁ לֶעָרִים סְבִיבֹתֵיהֶם תִּתְּנוּ לַלְוִיִּם" (לה,ב) – הלווים קיבלו במתנה ערים לשבת ומתנות מיוחדות שאיפשרו להם להתקיים ולהקדיש את עצמם לעבודה במקדש. האם לדעתכם על הציבור כיום לתמוך על ידי סיוע כלכלי, הטבות מס, עזרה בדיור וכדו' בקבוצות שונות שתורמות מבחינה רוחנית/תרבותית לחברה - לומדי תורה, אמנים, מדענים, ספורטאים מצטיינים, זמרים וכדו'?

פשע בשגגה – "וְהִקְרִיתֶם לָכֶם עָרִים עָרֵי מִקְלָט תִּהְיֶינָה לָכֶם וְנָס שָׁמָּה רֹצֵחַ מַכֵּה נֶפֶשׁ בִּשְׁגָגָה" (לה,יא) – כיצד יש להתייחס למי שעשה פשע בשגגה – נהג בחוסר תשומת לב או בעייפות, נרדם על ההגה ופגע קשות במישהו או שלא הקפיד על הוראות הבטיחות בצבא ונפלט כדור וכדו'? מה דעתכם על יישום הרעיון של גלות ל"ערי מקלט" בימינו?

___________________________________________________

פרשת דברים

משפט צדק - "וָאֲצַוֶּה אֶת שֹׁפְטֵיכֶם בָּעֵת הַהִיא לֵאמֹר שָׁמֹעַ בֵּין אֲחֵיכֶם וּשְׁפַטְתֶּם צֶדֶק בֵּין אִישׁ וּבֵין אָחִיו וּבֵין גֵרוֹ" (א,טז)מה דעתכם על מערכת המשפט במדינת ישראל בהשוואה למערכות מקבילות בעולם? האם לדעתכם קיימות אפליות משפטיות על רקע דתי, עדתי, לאומי? כיצד קרה שמדינתו של העם היהודי שופטת לפי החוק האנגלי, הטורקי, הגרמני ואחרים, ולא לפי החוק העברי? מה הדרך לשנות את המצב?

הפחד "אַחֵינוּ הֵמַסּוּ אֶת לְבָבֵנוּ...וָאֹמַר אֲלֵכֶם לֹא תַעַרְצוּן וְלֹא תִירְאוּן מֵהֶם" (א,כח-כט) – מה גורם לבן אדם לפחד מדבר מסוים? האם יש משהו שאתם מפחדים ממנו? (המוות, רופא שיניים, לדבר לפני ציבור, חושך, כלבים, ג'וקים, אחר...). האם יש דבר חיובי שהפחד תורם לחיים? במה הוא פוגע בהם? מהי הדרך להתגבר על פחד (באמצעים רציונאליים/בדרכים אחרות)?

פרנסה - משמים או מן הארץ? – "כִּי ה' אֱלֹקֶיךָ בֵּרַכְךָ בְּכֹל מַעֲשֵׂה יָדֶךָ" (ב,ז) – אם הפרנסה קצובה משמים לכל אדם, מה הצורך בעשייה ובהשתדלות? האם אדם שלא ישתדל לא יקבל את מה שמגיע לו? האם אדם שישתדל יותר, יעבוד שעות נוספות, יתאמץ במיוחד, ישיג יותר מאשר מה שהוקצב לו מראש? האם השתדלות מוגזמת היא עבירה? איפה עובר הגבול בין לבטוח בה' ולסמוך עליו שיסדר את העניינים ("השלך על ה' יהבך") לבין לפעול ולטרוח בעצמך בדרכים אנושיות כדי להשיג את מה שאתה רוצה?

___________________________________________________

פרשת ואתחנן

מה יש בה? - "אֶעְבְּרָה נָּא וְאֶרְאֶה אֶת הָאָרֶץ הַטּוֹבָה אֲשֶׁר בְּעֵבֶר הַיַּרְדֵּן הָהָר הַטּוֹב הַזֶּה וְהַלְּבָנֹן" (ג,כה) בדיחה ידועה אומרת שמשה רבנו הסתובב עם בני ישראל ארבעים שנה במדבר כי הוא חיפש את המקום היחיד במזרח התיכון שאין בו נפט...ארץ ישראל אינה עשירה במיוחד במשאבי טבע. בַּמֶה היא טובה יותר מאשר מקומות אחרים? האם לדעתכם היא יפה יותר מארצות אחרות? מה יש בה שעושה אותה לארץ הנבחרת?

חו"ל - "עֲלֵה רֹאשׁ הַפִּסְגָּה וְשָׂא עֵינֶיךָ יָמָּה וְצָפֹנָה וְתֵימָנָה וּמִזְרָחָה וּרְאֵה בְעֵינֶיךָ כִּי לֹא תַעֲבֹר אֶת הַיַּרְדֵּן הזה" (ג,כז) - יום לאחר תשעה באב המריאו עשרות מטוסי עמוסי נושאים משדה התעופה בן-גוריון לארצות תבל השונות. מה דעתכם על יציאה מהארץ מסיבות שונות? (טיול נופש, הצעת עבודה משתלמת יותר, סכנה ביטחונית בארץ וכן הלאה).

התגלתה חומרה חדשה - "לֹא תֹסִפוּ עַל הַדָּבָר אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם וְלֹא תִגְרְעוּ מִמֶּנּוּ" (ד,ב) - איך מסתדרת הנטייה להוסיף גזירות וחומרות עם האיסור להוסיף על התורה? מה טוב בלהחמיר ולהוסיף סייגים, ומה החסרונות שיש בזה? מה הנטייה שלכם? באילו תחומים בחיים אתם נוהגים להחמיר?

אור מתוך החושך - "וְאֶתְכֶם לָקַח ה' וַיּוֹצִא אֶתְכֶם מִכּוּר הַבַּרְזֶל מִמִּצְרָיִם" (ד,כ) – למה היה עם ישראל צריך להשתעבד במצרים ולסבול מעינוי קשה כזה בטרם היותו לעם? האם זה היה עונש על משהו? האם זה היה חשוב לצורך העתיד? נסו להיזכר בדברים קשים ולא נעימים שעברתם בחיים. מה זה עשה לכם? האם אתם יכולים לראות דברים טובים שיצאו מזה?

שבת - "שָׁמוֹר אֶת יוֹם הַשַּׁבָּת לְקַדְּשׁוֹ כַּאֲשֶׁר צִוְּךָ ה' אֱלֹקיךָ" (ה,יב) – האם לדעתך יש לחוקק חוקים שיחייבו שמירת שבת ציבורית במדינת ישראל ויטילו קנסות על העוברים על החוק, או שההתערבות הזאת רק מזיקה לדמותה של השבת במדינה ועדיף להשאיר את הדבר לבחירה של כל אחד ולהתמקד בהשפעה בתחום החינוכי? האם אתם מקפידים לא לקנות במקום שפתוח בשבת? (חנות מזון, ספרים, תחנת דלק וכו'). כיום- 40% מהמסחר במדינת ישראל הוא בשבת. מהי לדעתכם הדרך לשפר את מצב שמירת השבת במדינה?

___________________________________________________

פרשת עקב

המצוות ה"קלות" – "וְהָיָה עֵקֶב תִּשְׁמְעוּן אֵת הַמִּשְׁפָּטִים הָאֵלֶּה" (ז,יב), רש"י: "אם המצוות הקלות שאדם דש בעקביו תשמעון". מה הן המצוות הקלות? האם יש באמת מצוות חשובות יותר וחשובות פחות? האם יש סוג של מצוות שאנשים נוהגים לזלזל בהן? למה? האם יש מצוות שאנשים מקפידים עליהם במיוחד? מה מאפיין אותן? מהי המצווה שאתה הכי אוהב לקיים? עִם איזו קשה לך במיוחד?

עידוד הילודה "וּבֵרַךְ פְּרִי בִטְנְךָ" (ז,יג) – מדינת ישראל נמצאת במאבק על דמותה היהודית כשמרכיב מרכזי בסוגיה הוא הענין הדמוגראפי. כיצד ניתן לעודד את הילודה בעם ישראל? האם לדעתכם האווירה הציבורית במדינה תומכת במגמה כזו או בדיוק להפך? מה אתם חושבים על טענה של הוֹרֶה שמעוניין להביא רק ילד או שניים כדי שיוכל "לתת להם את כל הצרכים החומריים והנפשיים שלהם בצורה הטובה ביותר", כדבריו? מבלי להיכנס להיבט ההלכתי, האם לדעתכם מוצדק לדחות הריון כדי לסיים בצורה נוחה את הלימודים/התואר/השירות הצבאי? האם אתם מכירים משפחות גדולות במיוחד? מה היתרונות והחסרונות של להיות חלק ממשפחה כזו?

עם קשה עורף - "וַיֹּאמֶר ה' אֵלַי לֵאמֹר רָאִיתִי אֶת הָעָם הַזֶּה וְהִנֵּה עַם קְשֵׁה עֹרֶף הוּא" (ט,יג) - האם קשיות-עורף זו תכונה טובה או רעה? במה היא מתבטאת היום בחיי עם-ישראל? אילו עוד תכונות מאפיינות את העם היהודי? האם העובדה שעם ישראל מורכב משבטים /עֵדוֹת שונות פועלת לטובתו או לרעתו?

גזענות "רַק בַּאֲבֹתֶיךָ חָשַׁק ה' לְאַהֲבָה אוֹתָם וַיִּבְחַר בְּזַרְעָם אַחֲרֵיהֶם בָּכֶם מִכָּל הָעַמִּים כַּיּוֹם הַזֶּה" (י,טו) - האם תפיסת העם הנבחר איננה תפיסה גזענית? במה היא שונה מתפיסות אחרות על 'גזע עליון' שהביאו הרבה דם והרס בעולם? למה אלוקים צריך בכלל עם נבחר והוא 'אינו יכול' להיות האלוקים של כל האנושות במידה שווה? במבט לאחור על שלושת אלפים השנים האחרונות – האם עם ישראל עמד בכבוד במשימה שלו כעם נבחר או שפספס את שליחותו?

היחס לזרים "וַאֲהַבְתֶּם אֶת הַגֵּר כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם" (י,יט) – מדוע יש במדינת ישראל כל כך הרבה עובדים זרים, ועשרות אלפי מהגרי-עבודה מנסים להסתנן אליה כל הזמן? מה עמדתכם בשאלה גירוש ילדי העובדים הזרים? האם יש לאפשר לכאלו שנמצאים כבר כמה שנים בארץ, לומדים בבית ספר יהודי ודוברים עברית שוטפת, להישאר בארץ מסיבות הומניטאריות? האם תתעקשו להעסיק עובד ישראלי למרות שהוא גובה מחיר כפול מאשר עובד זר?

לחץ בינלאומי – "לֹא יִתְיַצֵּב אִישׁ בִּפְנֵיכֶם פַּחְדְּכֶם וּמוֹרַאֲכֶם יִתֵּן ה' אֱלֹקיכֶם עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ" (יא,כה) – אחד הדברים המשפיעים על מדיניות החוץ והפנים של ישראל הוא מה שנקרא "לחץ בינלאומי". חלפו ימים רבים מאז הכרזתו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, "או"ם שמום", ועד הימים האלו. עד כמה לדעתכם מדינת ישראל צריכה להתחשב בדעתן של מדינות ידידות או אויבות בעת התנהלותה? מה הדרך לחזק ולהשפיע על ראש ממשלה שנתון ללחצים רבים מבחוץ?

___________________________________________________

פרשת ראה

ירושלים "כִּי אִם אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹקֵיכֶם מִכָּל שִׁבְטֵיכֶם לָשׂוּם אֶת שְׁמוֹ שָׁם" (יב,ה) - במשך אלפי שנים ניסו עמים רבים להשתלט עליה וצבאות רבים הקיזו את דמם כדי לכובשה. מה יש בה, בירושלים, שמשך אליה מיליונים ברחבי העולם לאורך אלפי שנים? מהי ירושלים בשבילך? מה המקום בירושלים אותו אתה הכי אוהב? מדוע צריך שיהיה דווקא מקום אחד המרכז הרוחני של העם ואי אפשר שכל אחד במקום מגוריו יקים במה לעצמו ובה יקריב קורבנות לאלוקיו? למה שמה של ירושלים לא כתוב במפורש בתורה בתור המקום הנבחר אלא הכול רמוז באופן עמום "המקום אשר יבחר ה'"?

צמחונות - "רַק בְּכָל אַוַּת נַפְשְׁךָ תִּזְבַּח וְאָכַלְתָּ בָשָׂר" (יב,טו) – מה דעתכם לגבי ההימנעות מלאכול בשר מסיבות אידיאולוגיות? האם יש לגישה הזאת מקורות ביהדות?

עבודת אלילים – "הִשָּׁמֶר לְךָ פֶּן תִּנָּקֵשׁ אַחֲרֵיהֶם אַחֲרֵי הִשָּׁמְדָם מִפָּנֶיךָ וּפֶן תִּדְרשׁ לֵאלֹהֵיהֶם לֵאמֹר אֵיכָה יַעַבְדוּ הַגּוֹיִם הָאֵלֶּה אֶת אֱלֹהֵיהֶם וְאֶעֱשֶׂה כֵּן גַּם אָנִי" (יב,ל) – כיצד ניתן להבין את התופעה שמיליוני אנשים לאורך ההיסטוריה סגדו לפסלים של עץ ואבן או שייחסו כוחות אלוקיים לגרמי השמים ולכוחות הטבע? האם זו טעות פרימיטיבית חסרת היגיון או שאפשר למצוא בזה נקודה אמיתית? התורה מזהירה עשרות פעמים על הנושא של עבודת אלילים. האם כיום כשרוב האנושות כבר לא סוגדת לפסלים ולכוחות הטבע, האם עדיין יש משמעות לאזהרות הללו? האם בימינו קיימת תופעה של "עבודת אלילים"?

אלוקים ואנחנו "בָּנִים אַתֶּם לַה' אֱלֹקיכֶם" (יד,א) – מה המשמעות של האמירה שאנחנו בנים של ה'? כיצד אפשר להרגיש תחושה זו בחיים? האם ישנן דרכים נוספות לתאר את מערכת היחסים בינינו לבין הקב"ה? (עבדים? חיילים?) מה פשר העובדה שיש תיאורים שונים? מה מהם הוא הנכון?

שמחה "וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ" (טז,טו) – עשרות מילונים בעולם משתמשים בפרוזאק ובתרופות אחרות כנגד דיכאון. כיום קשה יותר ויותר למצוא אנשים השמחים באמת בחייהם ומרגישים מאושרים. מדוע? הרי אנו חיים בעידן של שפע מרגיש עם עצמך? האם יש לך טיפים ורעיונות כיצד אדם יכול לשמח את עצמו?

___________________________________________________

פרשת שופטים

בג"ץ – "שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים תִּתֶּן לְךָ בְּכָל שְׁעָרֶיךָ" (טז,יח) – האם חשוב שיהיה למדינה מוסד כמו בג"ץ? מה אמור להיות תפקידו? כיצד לדעתך צריכים שופטיו להיבחר (באופן דמוקראטי על ידי העם/על ידי הכנסת/בדרך של היום – על ידי וועדה מיוחדת שלשופטים הנוכחיים יש בה ייצוג רב)? מה מעמדו של בג"ץ במדינת ישראל היום ? האם כוחו הוא גדול/קטן יותר ממה שהוא אמור להיות?

שקיפות - "וּבִעַרְתָּ הָרָע מִקִּרְבֶּךָ (יז,ז) – יש הטוענים שחשוב לפרסם בתקשורת אירועים שליליים ופשעים שהתרחשו, אך לעומתם יש הסוברים שפרסומים כאלו רק מגבירים ומעצימים את ההתרחשות שלהם (ובמיוחד כשמדובר באלימות מינית ובהתאבדויות). מה דעתם? האם כאשר מדובר באיש-ציבור שסרח ההתייחסות שונה? האם יש לדחוף לשיח-ציבורי/משפחתי/כיתתי על תופעות חריגות וסוטות או שעצם ההתעסקות בנושא בעייתית?

אפליות "בֵּין דָּם לְדָם" (יז,ח) – האם לדעתכם במדינת ישראל ישנה אפליה בין מיגזרים/עדות/קבוצות אוכלוסייה שונות? (דתיים, מתנחלים, ערבים, נשים, מזרחיים, נכים וכדו'). האם ראוי לעשות אפליה מתקנת בקבלה למוסדות אקדמיים, מקומות עבודה וכדו' למיגזרים מקופחים? האם לדעתכם יש להתנות קבלת אזרחות ישראלית בהצהרת נאמנות למדינה כיהודית ודמוקראטית ושירות בצבא?

צורת המשטר"אָשִׂימָה עָלַי מֶלֶךְ כְּכָל הַגּוֹיִם אֲשֶׁר סְבִיבֹתָי" (יז,יד) – מישהו אמר פעם שדמוקראטיה היא צורת משטר גרועה ביותר, אך עדיין היא טובה יותר מכל האחרות. מה דעתכם על צורת השלטון הדמוקראטית? מה היתרונות והחסרונות שלה? האם הייתם רוצים שבמדינת ישראל יהיה סוג אחד של מישטר?

תמימות – "תָּמִים תִּהְיֶה עִם ה' אֱלֹקיך" (יח,יג) – האם תמימות היא מידה טובה או רעה? באילו תחומים בחיים עדיף להיות תמים ובאילו לא? מה הכוונה להיות תמים עם ה'?

___________________________________________________

פרשת כי-תצא

יופי – "וְרָאִיתָ בַּשִּׁבְיָה אֵשֶׁת יְפַת תֹּאַר וְחָשַׁקְתָּ בָהּ" (כא,יא) - מה המקום שתופס היופי והמראה החיצוני בתרבות היום? מה המקום שלו בחיים הפרטיים שלנו? האם לדעתכם רוב האנשים מרוצים מאיך שהם נראים? איך אתם מרגישים עם המראה-החיצוני שלכם? האם לדעתכם לאנשים הנחשבים יפים יש יותר סיכוי להצליח ולהתקדם בחיים? מה דעתכם על בחור המבקש תמונה של המיועדת בטרם יסכים להיפגש איתה למטרת נישואין? יש הטוענים שדווקא אצל בחורים העניין של המראה החיצוני של הצד השני תופס מקום מאוד מרכזי. האם אתם מסכימים לכך?

אחים - " וְיָלְדוּ לוֹ בָנִים...וְהָיָה הַבֵּן הַבְּכֹר" (כא,טו) – מה ההשפעה שיש למיקום של הילד בתוך המשפחה על אופיו? האם נכון שילדים בכורים הם יותר מפונקים? יותר מושקעים מאשר הבאים אחריהם? האם בן יחיד במשפחה של בנות או להפך – מושפעים מכך? האם ללדת תאומים זה יתרון או חיסרון? בתנ"ך מוצאים פעמים רבות מערכות יחסים בעייתיות ביותר בין אחים לאותה משפחה (קין והבל, יצחק וישמעאל, יעקב ועשיו, יוסף ואחיו...) – מה אנחנו יכולים ללמוד מכאן לחיים שלנו? האם אתם מכירים משפחות בהן יש מערכות יחסים טובות וחמות בין האחים? מה הסוד שלהם?

כיוון אחר בתוך המשפחה – "כִּי יִהְיֶה לְאִישׁ בֵּן סוֹרֵר וּמוֹרֶה אֵינֶנּוּ שֹׁמֵעַ בְּקוֹל אָבִיו וּבְקוֹל אִמּוֹ" (כא,יח) - מה הסיבה לכך שבמשפחה בעלת כיוון דתי/ערכי מסויים, צומח ילד עם כיוון אחר לגמרי? האם זוהי 'אשמת' ההורים, הסביבה, הוא עצמו? האם יש מצבים בו משפחה צריכה להוקיע ולנתק קשר עם אחד מבניה?

גברים ונשים – "וְלֹא יִלְבַּשׁ גֶּבֶר שִׂמְלַת אִשָּׁה" (כב,ה) – במה אתם מוצאים הבדלים בין בנים לבנות? האם יש לחלק מההבדלים שורש משותף? האם ההבדלים בין בנים לבנות הם תוצאה של חינוך, השפעה סביבתית, הבדלים מולדים בנפש, גם וגם? מה ההשלכות של לימוד בבית ספר מעורב – מבחינה לימודית – האם זה עושה טוב לבנים? לבנות? מה ההשלכות של זה מבחינות חברתיות ואחרות? האם לדעתכם לאנשים שגדלו בחברה מעורבת יהיה קשה יותר ליצור בעתיד קשר למטרת נישואין? או אולי להפך? למה?

גירושין – "כִּי יִקַּח אִישׁ אִשָּׁה וּבָא אֵלֶיהָ וּשְׂנֵאָהּ" (כא,יג) - בשנים האחרונות תופעת הגירושין התעצמה מאוד, גם בציבור הדתי. מדוע זה קורה? מה דעתכם על זוג שלא טוב להם ביחד אבל נמנעים מלהתגרש בינתיים "בגלל הילדים"?! מתי לדעתכם כדאי לזוג עם בעיות בזוגיות ללכת לטיפול ולעבוד על זה ומתי נכון להרים ידיים ולהעדיף את האופציה של גירושין? מחקרים מראים שרוב הגירושים מתרחשים בחמש השנים הראשונות לנישואין. האם היה אפשר לצפות את זה מראש?

הוצאת שם רע – "וְשָׂם לָהּ עֲלִילֹת דְּבָרִים וְהוֹצִא עָלֶיהָ שֵׁם רָע" (כב,יד) – איך תגיבו אם מישהו יבוא אליכם פתאום ויתחיל לספר משהו רע על מישהו שאתם מכירים? ומה יקרה כאשר המספר הוא אדם חשוב ומכובד או בעל עמדה כלפיכם? האם כאשר מתהלכות שמועות שליליות על מישהו – ייתכן שהכול שקר ועלילה או ש"אין עשן בלי אש" ובטח יש שם משהו לא כשר? מה השלב בו ראוי שהעיתונות תפרסם את שמו ותמונתו של נאשם – מרגע שהוא נעצר/מוגש כתב אישום/בית המשפט פוסק שהוא אשם? האם יש דרך לתקן הוצאת שם רע על מישהו?

___________________________________________________

פרשת כי-תבוא

עין טובה – "וְשָׂמַחְתָּ בְכָל הַטּוֹב אֲשֶׁר נָתַן לְךָ ה'" (כו,יא) – מה הם חמשת הדברים הכי טובים שיש לך בחיים? מתי בפעם האחרונה יצא לך להגיד לה' תודה עליהם? האם לדעתכם למרבית האנשים יותר טוב או יותר רע בחיים? האם בני-אדם יודעים להעריך את מה שיש להם? מה גורם לאנשים מסויימים לראות תמיד את "חצי הכוס הריקה"? איך אפשר לְפַתֵּחְ מבט שיראה את הטוב והחיוב שיש בחיים שלנו?

ההורים ואנחנו – "אָרוּר מַקְלֶה אָבִיו וְאִמּוֹ" (כז,טז) – האם לדעתכם מערכות היחסים שיש היום בין הורים לילדים שונות ממה שהיו לפני דור או שניים? במה? מה עושים כאשר יש חילוקי דעות בין הבן/ת להורים על נושאים שונים – שעת חזרה הבית, סגנון לבוש, מקום לימודים? כיצד מגיעים להכרעה?

הטוקבקים – "אָרוּר מַכֵּה רֵעֵהוּ בַּסָּתֶר" (כז,כד)– מה דעתכם על תופעת הטוקבקים? מה הצדדים הטובים והרעים שיש בה? האם יש לה השפעה על השיח הציבורי ועל היחסים בין אנשים מעבר לגבולות האינטרנט? האם לדעתכם יש להתנות רישום שם ומקום מגורים בכתיבת טוקבק או שאפשר לאפשר את זה בעילום שם? אם הייתם צריכים לנסח כללים להתבטאות ראויה בטוקבקים – מה הייתם אומרים? ואחרון חביב – איך אומרים טוקבק בעברית?

___________________________________________________

פרשת ניצבים-וילך

נסתר וגלוי - "הַנִּסְתָּרֹת לַה' אֱלֹקינוּ וְהַנִּגְלֹת לָנוּ וּלְבָנֵינוּ עַד עוֹלָם" (כט,כח) – האם אתם מרגישים שהאנשים הסובבים אתכם מכירים אתכם באמת? האם הם מודעים גם לצדדים הפנימיים והנסתרים שלכם? האם יש סודות שאתם מסתירים מבני-אדם? תנו דוגמא למשהו על עצמכם שמרבית האנשים שמכירים אתכם לא יודעים. האם קרה פעם שמשהו שגיליתם לפתע על בן אדם שינה את כל היחס שלכם אליו?

האם אתם מסכימים לאמירה ש'בין בני-זוג אין סודות' או שגם אצל איש ואישה נשואים יש דברים שכל אחד שומר לעצמו?

תשובה - "וְשַׁבְתָּ עַד ה' אֱלֹקיךָ וְשָׁמַעְתָּ בְקֹלוֹ" (ל,ב) – אילו אסוציאציות עולות לכם בראש כשאתם שומעים את המילה 'תשובה'? אילו רגשות מתעוררים אז בליבכם? שליליים/חיוביים/שמחה/עצב/תסכול/כבידות/אופטימיות/יאוש וכו'). מה הם שלושת הדברים המרכזיים שהיית רוצה לחזור בהם בתשובה? (את התשובה הזו יענה כל אחד לעצמו). מה הדברים המרכזיים שהציבור הדתי-לאומי צריך לשפר בשנה הבאה עלינו לטובה? ומה עַם ישראל בכללו?

דורות - "וְהֵיטִבְךָ וְהִרְבְּךָ מֵאֲבֹתֶיךָ" (ל,ה) – במה לדעתכם הדור שלנו טוב יותר מדורות שעברו, ובמה פחות טוב? כשאתם מסתכלים על החיים של סבא וסבתא שלכם – במה אתם מקנאים? האם בעיניכם העולם שלנו נמצא במסלול של השתפרות והתעלות או במדרון חלקלק של התדרדרות ונסיגה? אם הייתה לכם האפשרות לחזור אחורה במכונת הזמן ולקפוץ לביקור בדור מסויים בעבר, לְמַתָי הייתם רוצים לחזור? האם הייתם רוצים להיוולד ולחיות אז בקביעות?

להיות יהודי - "כִּי הַמִּצְוָה הַזֹּאת אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לֹא נִפְלֵאת הִיא מִמְּךָ וְלֹא רְחֹקָה הִיא... כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשׂתוֹ" (ל,יא.יד) – האם להיות אדם מאמין ושומר מצוות זה דבר 'קל' ו'קרוב' או דווקא קשה ומורכב? במה תלויה התשובה לשאלה הזו? (באופי של האדם/בסביבה שלו/בבחירה שלו/במשהו אחר).

עקשנות "כִּי אָנֹכִי יָדַעְתִּי אֶת מֶרְיְךָ וְאֶת עָרְפְּךָ הַקָּשֶׁה" (לא,כז) - האם עקשנות היא תכונה טובה או רעה? האם עם ישראל הוא עם עקשן במיוחד? במה זה מתבטא? על מה בחיים היית מתעקש ולא מוכן לוותר בשום פנים? האם יש דרך לשכנע אדם עקשן לשנות את דעתו?

___________________________________________________

פרשת האזינו

הקשבה "הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי" (לב,א) – האם אתם אנשים שיותר אוהבים לדבר או יותר אוהבים להקשיב? יצא לכם להיתקל במצב בו אדם שומע אותך, אבל הוא לא באמת מקשיב לך? ממה זה נובע? איך אפשר לפתח בעצמנו הקשבה אמיתית? קורה לפעמים שמכירים אדם מבחינה חיצונית ושופטים אותו באופן מסוים, ופתאום כשהוא פותח את הפה ומתחיל לדבר אנחנו מופתעים וכל היחס אליו משתנה. קרה לכם פעם דבר כזה? האם זה שינה אצלכם משהו עקרוני בגישה לאנשים?

ה' ואנחנו – "הֲלוֹא הוּא אָבִיךָ קָּנֶךָ" (לב,ו) - מה הדימוי הכי מתאים לדעתכם לתאר את היחס בין ה' ובינינו? בתפילות הימים הנוראים אנחנו מרבים להשתמש במטבע הלשון הכפול "אבינו מלכנו" - מה המשמעות העמוקה של כל אחד מהם? כיצד אפשר שיהיו שניהם יחד? האם זה לא סותר?

היסטוריה – "זְכֹר יְמוֹת עוֹלָם בִּינוּ שְׁנוֹת דֹּר וָדֹר" (לב,ח) - האם אתם מוצאים ערך בלימודי היסטוריה? האם יש אמת בפתגם "ההיסטוריה חוזרת על עצמה"? האם יש לכם דוגמאות לכך? האם אפשר על-ידי מבט להיסטוריה של עם ישראל להעריך מה הולך לקרות לו בעתיד? האם מעניין אותך לשמוע מהורים/סבא וסבתא על ההיסטוריה המשפחתית שלכם? מה זה נותן לך?

"העולם שייך לצעירים" "שְׁאַל אָבִיךָ וְיַגֵּדְךָ זְקֵנֶיךָ וְיֹאמְרוּ לָךְ" (לב,ח) - האם אתם נוהגים להתייעץ עם אנשים מבוגרים ממך? האם אתה מרגיש שהם מבינים אותך או שההבדל הגילאים ופער הדורות מפריע? האם אתה חושש מהיום בו תהיה זקן? יש דברים שאתה מרגיש את עצמך "זקן" בהם היום?

עושר – "וַיִּשְׁמַן יְשֻׁרוּן וַיִּבְעָט שָׁמַנְתָּ עָבִיתָ כָּשִׂיתָ" (לב,טו) - האם היית רוצה להיות עשיר? מה הסיכון שכרוך בזה? איפה לדעתך הניסיון יותר גדול - בלהיות עני או להיות עשיר? אם היית זוכה פתאום בהרבה מאוד כסף מה היית עושה איתו?

___________________________________________________

כתבות נוספות

    הנהלת הרשת       פרשת השבוע    נקודות דיון    חגים